HCB Karviná
mládež
čt 7.6.2012 | Jaroslav Hudeček

Hodnocení družstva staršího dorostu SCM HCB OKD Karviná v soutěžním ročníku 2011/2012.

Družstvo staršího dorostu patří již tradičně k aspirantům v boji o mistrovský titul. V loňské sezóně naše družstvo skončilo na druhém místě za neporaženým družstvem Jičína. Náš cíl byl v této sezóně velice skromný. Cílem bylo medailové umístění. Byli jsme si totiž dobře vědomi současné síly našeho družstva.

Po celou sezónu se naše družstvo potýkalo, se základním problémem a to počtem hráčů!! V kádru jsme měli 4 brankáře a 10 hráčů do pole!!. Družstvo tak táhla základní sestava, ze které ještě museli hráči hrát i za naši juniorku! Připočteme-li k tomu i reprezentační starty Užeka Jana, Paululika, bylo jejich vytížení opravdu veliké. Pravidelně jsme družstvo doplňovali hráči mladšího dorostu. Ti svými výkony dokázali jak kvalitní zázemí a hlavně trenéry máme. Hráči do družstva zapadli a např. Borys Adam, Zbořil Jakub, Moj Nikolas, Šťastný Marek a Vaňko Igor (reprezentant Slovenské republiky do 18 let) svými výkony mile překvapili.

Naše družstvo získalo ve 22 MU 31 bodů a skóre 671 : 540. Stejně jako naši junioři jsme hráli obranný systém 0 : 6 a 1 : 5 a v některých momentech utkání pak i OS 2 : 4. I my se snažili o agresívní hru v obraně a z rychlých útoků pak střílet laciné branky. Celkem jsme založili 394 RÚ a dosáhli 268 branek s úspěšností střelby 68%. Z celkového počtu dosažených branek činí 40% branek z rychlého útoku. V postupném útoku jsme i my hráli rychlou a kombinační hru s cílem uvolnit prostor pro střelbu hlavně z prostoru brankoviště.

Byli jsme si dobře vědomi skutečnosti, že nemáme v družstvu výraznou střeleckou osobnost. Museli jsme tak založit naši hru 1 : 1 a spolupráci s pivotem. Z prostoru spojek jsme měli střeleckou úspěšnost 35%. Nejvíce a s vysokou úspěšností jsme se prosazovali z prostoru pivota 78% a zmíněných rychlých útoků. Naši slabinou byla střelba z křídel, kde jsme měli pouze 58% úspěšnost. Celková naše střelecká úspěšnost byla poměrně vysoká 57%.

K oporám týmu patřili i brankáři, kteří měli rovněž vysoké procento úspěšnosti 40%. Příslibem pro budoucnost je hlavně Bartoň Radek, který si svými výkony řekl o zařazení do družstva dorostu České republiky. Velice dobré výkony podávali i další brankáři Pala, Tabara a mladý Malina. K nejlepším hráčům a oporám družstva, patřil reprezentant ČR 21 Užek Jan a Paululik Michal, který se zasloužil svým výkonem o postup našich dorostenců na ME do Rakouska. Výborné výkony pak podávali Niebroj, Mlotek Tomáš, Lukacs, Marhons a Užek Jiří.

K nejlepším střelcům patřili: Užek Jan 121/25 br., Užek Jiří 102/2 br., Paululik 96/29 br., Niebroj 74 br., Mlotek 72/12 a Lukacs 58 br. Celkově můžeme hodnotit uplynulou sezónu jako mírně úspěšnou. Zisk pátého místa, účast 2 našich hráčů (Užek Jan a Paululik) v úspěšných kvalifikacích o postup na ME dorostu i juniorů je určitě výborná vizitka práce trenérů našeho klubu s mládeží. V širším výběru juniorů ČR 21 je ještě brankář Pala. V družstvu dorostu ČR 18 pak Moj, Gasior a Šťastný.

Družstvo staršího dorostu nedozná příliš velkých změn v kádru a základní sestava zůstane prakticky stejná. Z řad mladšího dorostu pak přichází celá řada velice talentovaných hráčů, kteří již okusili v tomto ročníku kvalitu I. ligy staršího dorostu. Čeká nás náročná práce, protože chceme navázat na výborné výkony družstva a znovu útočit na zisk titulu. Připravit talentované hráče pro jejich zařazení do reprezentačního družstva ČR 19 a postupný přechod do juniorského celku.