HCB Karviná
Rozhovory
pá 17.3.2023 | Ivo Dudek

Jak vidí Martin Galia naše šance v EHF Cupu? A také co se dá očekávat od Play-off?

Máme před sebou pikantní čtvrtfinále v poháru. Jednak z důvodu toho, že máme konečně jiného než balkánského soupeře, ale hlavně proto., že budeme hrát se soupeřem, se kterým jste se už setkal před dlouhými 23 lety…

Vím, že jsem s nimi hrál, ale nepamatoval jsem si ten konkrétní zápas. Tak jsem si to teď pustil na YouTube. Máme ho na našem kanálu, kde to kluci zveřejnili při covidové pauze. Je to taková pikantnost, ale ty týmy jsou teď úplně jinde. Myslím, že tehdy jsme byli favority my a teď to vidím tak, že favoritem je Sandefjord. Tehdy byla kvalita karvinského kádru podstatně větší než jejich. Koneckonců to odráží i konečné výsledky.

Měl jste příležitost se podívat na jejich současný kádr? Co můžeme od soupeře čekat?

Můžeme čekat typickou skandinávskou házenou. Mají vynikající přechod, hru jeden na jednoho a střelbu z dálky. Všichni velmi dobře ovládají hru s míčem. Vedoucí osobností v jejich týmu je Rambo, reprezentant, který působil v Bundeslize a dalších zahraničních ligách. Je to velmi dobrý levák, který má teď 33 let a pořád je to vynikající hráč.

Takže vidíte favorita na straně soupeře…

Mají doopravdy kvalitní kádr, všechny spojky dokážou zakončovat jak s větší vzdálenosti tak jeden na jednoho. Ani rozpočtově se s nimi nemůžeme vůbec srovnávat. Hrají kvalitní norskou ligu. Uvidíme po prvním zápase, já si dávám za cíl v první řadě vyhrát první zápas. Můžeme vyhrát o jeden gól a postoupit a klidně můžeme vyhrát o pět a nepostoupit. Nemůžeme s tím nijak kalkulovat. Takže to shrňme – Sandefjord je favoritem, ale my uděláme všechno, abychom jim to znepříjemnili.

Už po finále Českého poháru jste zmiňoval, že máme náročný program – reprezentace, Český pohár, Evropský pohár, Chance extraliga. Nemůže nás to dohnat? Zvládnou to kluci?

Já si myslím, že ano. Jde o to, že tyto zápasy na evropské scéně nevydržíte hrát jen v jedné sestavě. Musíme střídat a tak musí všichni, kdo přijdou na palubovku podat výkon hodný klubu HCB Karviná. Co víc si můžou přát než hrát evropský pohár a proti tak kvalitnímu mužstvu.

Takže může být rozhodujícím faktorem šířka kádrů?

Určitě, budou sice rozhodovat ústřední postavy v obou týmech, jestli zahrají svůj standart, ukážou své kvality. Pokud ale chceme pomýšlet na úspěch, tak nikdo nesmí zahrát pod své možnosti, musí všichni zahrát na sto procent a naopak dva tři hráči musí odehrát skvělý zápas a potom můžeme uspět.


Pojďme se teď přenést k Chance extralize. V tomto týdnu se objevila zpráva o tom, že v příští sezóně nebude pokračovat v naší extralize Prešov. Co Vy na to?

Měl jsem velké očekávání, byl jsem pro, aby Prešovu hrál naši Extraligu, ale musím to říct natvrdo – je to pro mě obrovské zklamání. Nerad to říkám, ale nelíbí se mi, že jsme vyšli vstříc panu majiteli Prešova a oni nakonec udělali to, že se naše liga stala téměř neregulérní. K některým zápasům nastoupili v nejsilnější sestavě, k jiným ne a někdy dokonce nepřijeli vůbec. Tak si myslím, že je dobře, že příští rok v naší lize nebudou. Ať se soustředí na slovenskou ligu a na své plány.

Prešovu zkomplikovalo zřejmě plány obnovení SEHA ligy…

Asi ano, ale s tím se mohlo počítat. Když už začali hrát nějakou soutěž, tak ji měli dohrát se ctí a s tím, že chtějí předvést, že patří mezi top evropské týmy. Bohužel účast Prešova v české lize je pro mě obrovským zklamáním.

Zpátky k nám. Jak vidíte vyhlídky Karviné před startem play-off?

Dali jsme si cíl., že chceme jít do finále. Mým velkým přáním bylo to, že bychom mohli letos hrát tři finále a věřím, že jednu trofej získáme.

Myslíte, Český pohár, Evropský pohár a Chance extraligu?

Ano, přesně. Jsme Baník Karviná, vždycky jsme chtěli být nejlepší, a když se nám naskýtá šance, tak pro ji nezkusit využít.

Po finále ČP jste prohlásil, že se s Plzní znovu můžeme utkat ve finále extraligy. To ale může nabourat poslední kolo, protože Plzeň bude hrát v Kopřivnici, která ještě bojuje o postup do Play-off.

Jasně, Plzeň určitě udělá všechno pro to, aby postoupila z prvního místa, ale pokud by tam neuspěla, tak se spolu můžeme potkat v semifinále. To ale musíme přejít přes čtvrtfinále...

Přesně tak. A vlastně ani neznáme soupeře, na kterého ve čtvrtfinále narazíme. Zajímavé je, že mezi pátým Frýdkem a desátým Jičínem jsou pouhé dva body rozdílu. Máte tip, koho nakonec dostaneme ve čtvrtfinále nebo komu zbude černý Petr a do play-off se ani nedostane?

To nemám, všechny ty zápasy půjdou na krev, jde o hodně. Všichni budou bojovat o to, aby se dostali do play-off. A ani tam nevidím nějakého outsidera nebo favorita na postup. Věřím v to, že všechno proběhne v duchu fair play a postoupí ti, co postoupit mají.

Pojďme se pobavit o tom, co bude dál. Tato sezona je jasná – chytáte a trénujete v Karviné, budete se loučit s reprezentační kariérou. A co dál?

Stoprocentně zůstanu v Karviné v pozici asistenta a trenéra brankářů celého oddílu. A to, jestli budu chytat ještě další sezónu, to se rozhodnu, až skončí sezóna a po dovolené. Dám si měsíc a půl dovolené, kdy kompletně vypnu a před začátkem sezóny se rozhodnu.

Třeba nakonec budete jako Pepa Kučerka, který chytal až do padesáti…

Nemyslím si, že s mým stylem chytání bych dokázal chytat tak dlouho. Rozhodnu se až po té dovolené. Musím být zdravý, dohodnout se s rodinou a hlavně mít tu chuť a potom klidně bud hrát dál. Teď nemůžu nic slíbit. Nemá smysl chodit do branky, když bych to nedělal rád a neměl z toho potěšení.

A pojďme se podívat ještě dál. Umíte si představit, že jednou nebudete v házené vůbec působit? Nebo byste rád svůj budoucí profesní život s házenou spojil?

Samozřejmě si dokážu představit cokoliv, ale já bych rád svou budoucnost spojil s házenou. Rád bych pracoval pro českou házenou, pro HCB Karviná, rozvíjel a hledal nové talenty a trénoval brankáře. Pokud bude o mě zájem, tak bych rád takto pracoval. Pokud ne, budu se muset poohlédnout po něčem jiném.