Reprezentace
út 29.3.2005 | Hansel Radim

Junioři kvalifikaci zvládli, postupují na MS!

Po desetileté odmlce si juniorský výběr házenkářů zahraje na světovém šampionátu. Svěřenci trenéra Pauzy zvládli kvalifikační úskalí, když na třídenním klání v Brně deklasovali Itálii 38:23, porazili Kypr 29:25 a v klíčovém nedělním duelu udolali i Portugalsko 27:26. Češi tak vyhráli skupinu bez ztráty bodu a postoupili na MS házenkářů do 21 let, které se koná ve druhé polovině srpna v Maďarsku.

Mladí Italové v úvodním pátečním střetnutí trápili svěřence trenéra Pavla Pauzy zejména v prvním poločase, který prohráli jen o čtyři branky. Po změně stran už se však projevila větší kvalita domácího celku, jenž nakonec zvítězil rozdílem patnácti gólů. Střelecky se prosadili zejména křídelníci Mičkal a Sobol.

Kypr mladým českým házenkářům v sobotu řádně zatopil. Výběr ostrovního státečku dokonce vyhrál první dějství a dlouho mohl pomýšlet na senzaci. Překvapení se ale nekonalo, junioři závěr zvládli. Po druhém dni trnaje 4. kvalifikační skupiny se však bilancí dvou triumfů pyšnilo i Portugalsko, navíc se se svými protivníky nadřelo o poznání méně než družstvo hostitelské země a mělo lepší skóre, takže mu v rozhodujícím nedělním utkání dvou dosud neporažených celků stačila i remíza.

Bitvu o jediné postupové místo zahájil lépe celek z Pyrenejského poloostrova, který se prezentoval kvalitním výkonem. Češi však zásluhou velké bojovnosti skóre do přestávky otočili. Ve druhém dějství drama pokračovalo, zejména zásluhou Řezníčka a Landy domácí nepřestávali útočit na kýžené vítězství a zvládli i hektickou koncovku, v níž udrželi rozhodující jednogólový náskok.

Po loňském úspěchu v kvalifikaci na ME se tak současná generace juniorů probojovala na další velkou akci. Češi se naposledy na MS do 21 let představili v roce 1995 v Argentině, kde obsadili osmou příčku. Nyní mají před sebou od 15. do 28. srpna maďarskou výzvu.