HCB Karviná
Tým mužů HC Baník Karviná
út 8.11.2011 | www.chf.cz

Junioři vybojovali třetí místo na turnaji v Norsku

Vedle české seniorské reprezentace mají mezinárodní turnaj za sebou i hráči juniorského výběru. Ti sehráli na kvalitně obsazeném turnaji Nettbuss Scandinavian Open utkání proti Švédsku, Islandu a domácímu Norsku. V této konkurenci se umístili na třetím místě.

Nettbuss Scandinavian Open 2011

Družstvo juniorů ČR 21 má za sebou první společnou akci v této kategorii. Vedení týmu využilo pozvání a odjelo s výběrem na silně obsazený turnaj do Norska. Samotný turnaj se konal nedaleko Osla ve městě Drammen ve dnech 4. 11. – 6. 11 2011. Na turnaji startovala reprezentační družstva Norska, Švédska a Islandu. „Naším cílem bylo ověřit stávající herní výkonnost hráčů a porovnat ji s velice silnými soupeři,“ uvedl trenér Jaroslav Hudeček. Akci družstvo zahájilo výcvikovým táborem od 1. 11. – 3. 11. v novém sportovním areálu Břve u Prahy. Hráči absolvovali 4 TJ. „Zaměřili jsme se na opakování kombinací, procvičení OS, přechod do rychlého útoku a hru v oslabení i v přesile. Do Norska jsme odletěli ve čtvrtek ráno 3. 11. a v podvečer družstvo ještě trénovalo,“ popsal náplň tréninku Hudeček. Turnaj byl velice silně obsazený a o tom jakou váhu kladli domácí na tento turnaj, hovoří fakt, že po každém utkání byli odměněni nejlepší hráči jednotlivých družstev. Na památku dostali krásné hodinky. „Naše družstvo získalo bronzové pamětní medaile za celky Švédska, Norska a před posledním Islandem. Svým výkonem jsme určitě nezklamali a dokladem našeho vystoupení je i individuální ocenění Tomáše Babáka, který byl vyhodnocen nejlepší střední spojkou turnaje,“ byl spokojen Hudeček. Po Davidu Krahulcovi, který byl vyhodnocen na otevřeném ME ve Švédsku nejlepším pravým křídlem, jde o další ocenění herních kvalit našich hráčů. Na turnaji se Češi postupně střetli s družstvy Švédska, Norska a Islandu.

Konečné pořadí:

1. Švédsko
2. Norsko
3. Česká republika
4. Island

All Star Team Nettbuss Scandinavian Open 2011:

Brankář: Peter Johannesson, SWE
Levé křídlo: Andreas Berg, SWE
Levá spojka: Gudmundur Helgason, ISL
Střední spojka: Tomáš Babák, CZE
Pravá spojka: Eivind Tangen, NOR
Pravé křídlo: Daniel Petterson, SWE
Pivot: Henrik Jakobsen, NOR

Hodnocení turnaje pro vás připravil trenér družstva Jaroslav Hudeček. Tímto mu děkujeme.

Švédsko 21 - ČR 21 27:26 (13:14)

Sestava:
Machalický, Žingor - Tonar 1, Vocásek 3, Babák 1, Zeman 2, Krahulec 6/4, Užek, Petrovský, Sýkora 2, Škvařil 5, Mlotek 3, Syřínek, Poloz 2, Svoboda 1, Blecha.

Na toto utkání jsme se nejvíce těšili. Měli jsme ještě v živé paměti naši porážku na otevřeném ME, právě s tímto družstvem. Na ME jsme bohužel nehráli v optimální sestavě. Pro zranění nám chyběli hráči na postu spojek: Škvařil, Vocásek a Strýc. Dalším motivem bylo ověření naši výkonnosti s celkem, který získal bronzové medaile na MS v Argentině! Nám účast na tomto MS unikla jen o vlásek a ještě dnes nás to velice mrzí. Ani v tomto turnaji jsme neměli optimální sestavu. Pro zranění se omluvili Strýc se Šlachtou. Družstvo jsme doplnili o nové hráče: Žingor Marek (brankář – Kopřivnice), Blecha Jan (levé křídlo – Plzeň), Svoboda Matěj (levá spojka – Jičín) a z dorostu ČR19 jsme povolali Poloze Davida (pravé křídlo – Zlín). Vstup do utkání se nám nepovedl. Naši hráči nastoupili bez patřičné agresivity a bojovnosti. Během několika minut jsme prohrávali 1:5. Postupně jsme však začali ztrácet zbytečný respekt a zlepšenou obrannou činností jsme začali stahovat náskok soupeře a v závěru prvního poločasu získali vedení o jednu branku. Ve druhém poločase jsme pokračovali v zlepšeném výkonu a neustále si udržovali těsné vedení. Bohužel jsme nevyužili celou řadu šancí k navýšení skóre. V samotném závěru jsme za stavu 26:26 hráli dokonce v přesile 6:5. Bohužel jsme v obraně udělali školáckou chybu, kterou soupeř potrestal. My stačili ještě díky Škvařilovi srovnat skóre ihned po výhozu. Branku nám rozhodčí neuznali, protože byla dosažena současně se zvukem klaksonu ohlašující ukončení utkání. Vlastní chybou jsme se tak připravili o možnost zisku bodu. I přes zbytečnou porážku jsme byli s výkonem družstva spokojeni.

Norsko 21 : ČR 21 41:27 (22 : 14)

Sestava:
Machalický, Žingor - Tonar 1, Vocásek 8, Babák 2, Zeman 5, Krahulec 2/1, Užek, Petrovský, Sýkora, Škvařil 7, Mlotek 1, Syřínek, Poloz, Svoboda, Blecha 1.

Ve druhém utkání jsme nastupovali proti domácímu celku, který jsme velice dobře znali. Družstvo Norska s námi absolvovalo v březnu VT před Industrial Cupem v Rumburku. V rámci VT a turnaje jsme spolu odehráli 4 utkání v poměru 3:1. Zajímalo nás, jaký herní vzestup od té doby družstva udělala. Ze zkušenosti, jsme z tohoto utkání měli veliké obavy. Naši hráči druhá utkání nezvládají. Máme ještě v živé paměti zbytečnou porážku v kvalifikaci na ME a na samotném ME ztráty bodů, které nás pak stály postup na MS. Naše obavy se naplnily. Vstup do utkání jsme měli doslova tragický a soupeř si s námi dělal, co chtěl. Ke zlepšení nepomohl ani oddechový čas. Hráči propadali beznaději a na hřišti se nenašel nikdo, kdo by zavelel k obratu. Kalich hořkosti jsme tak museli vypít až do dna. Zaslouženě jsme tak prohráli vysokým rozdílem.

Island 21 : ČR 21 26:31 (12:12)

Sestava:
Machalický, Žingor, Tonar 3, Vocásek 8, Babák 7, Zeman 2, Krahulec 4/2, Užek, Petrovský 2, Škvařil 5, Mlotek, Syřínek, Poloz, Svoboda, Blecha.

Po důrazném pohovoru s hráči, jsme věřili, že dodrží tradici a třetí utkání zvládnou. Vstup do utkání se nám vydařil a my se ujali vedení o 2 až 3 branky, které jsme však do poločasu neudrželi. V závěru prvního poločasu jsme udělali celou řadu technických chyb a přišla zbytečná dvě vyloučení, kterých soupeř využil ke srovnání skóre. Druhý poločas jsme pokračovali ve velice dobré a hlavně agresívní obraně. Po zisku míče jsme pak z rychlých útoků stříleli laciné branky. V postupném útoku se nám začalo dařit z prostoru spojek (60% úsp.) a my získali vedení o 4 branky. I přes další přísná vyloučení (celkem 7), jsme utkání dotáhli do zaslouženého vítězného konce a obsadili konečné třetí místo.

Celkové hodnocení turnaje:

Vystoupení našeho družstva na tomto turnaji hodnotím pozitivně. Svými výkony na hřišti a vystupováním jsme určitě přispěli k dobrému jménu naši házené. Měli jsme možnost zařadit a vyzkoušet další mladé hráče v těžkých zápasech. Tři těžká utkání ve třech dnech nám ukázala naše rezervy. V prvé řadě jde o nevyrovnanost výkonů v jednotlivých zápasech. Jen v přímé konfrontaci se silnými soupeři poroste i herní výkon našich hráčů. Měli jsme možnost vidět utkání mužů Norska s Portugalskem a utkání B družstev Norska s Dánskem. Na vlastní oči jsme my i hráči viděli, kam se posouvá současná moderní házená. V jaké rychlosti, agresivitě vyspělá evropská družstva hrají a v čem zaostáváme. V naši soutěži se s tímto stylem hráči setkají pouze sporadicky. Do kvalifikace na ME nás tedy čeká hodně práce. Věřím, že jsme schopni, nedostatky, které nám utkání v turnaji ukázala, zlepšit.