HCB Karviná
Reprezentace
čt 12.8.2010 | Jan Vtípil - erasport.cz

ME juniorů v házené: Šampionát řečí čísel a individuální ocenění

Individuální statistiky, které byly zveřejněny po skončení evropského juniorského mistrovství, potvrdily výjimečné výkony hvězd šampionátu, ale také odkryly bolavé rány na výkonu českého celku. Dříve než si představíme největší hvězdy turnaje, věnujme pozornost právě českému celku, jehož celkové 14. místo je zklamáním.

Tým ČR

Statistická data přesně potvrzují dojmy, jaké získal každý, kdo mohl české zápasy sledovat - trápení v útočené fázi do dobře postavené obrany soupeře a výborný Adamík za ne příliš jistou defenzivní řadou českého týmu.

Opora v brance

Excelentního Adamíka nechala česká obrana zasáhnout celkem pětadevadesátkrát! Tento počet zákroků byl vůbec nejvyšší na celém šampionátu. Procentuální úspěšností zákroků předčila karvinská naděje dokonce i Dána Jonase Hansena, který byl vyhlášen nejlepším brankářem turnaje. Kromě jistých zákroků si Adamík připsal rovněž osm přesných pasů do rychlých protiútoků.

Chybí střelec z dálky

„Malý tlak z prostoru spojek,“ opakovali oba trenéři po každém z utkání. Monczkovi a spol. nešlo upřít snahu, ale branky ze střední a větší vzdálenosti týmu chyběly. Úspěšnost střelby z devítimetrové vzdálenosti měli čeští reprezentanti rozhodně nejhorší na turnaji (32%)!

Příliš mnoho technických chyb

Věc související s předchozím bodem. Nekonečné bezzubé obléhání obrany soupeře bez schopnosti efektivně zakončit z větší vzdálenosti, vedlo k častým technickým chybám. Kromě ztrát přímo v útoku se jednalo i o některé nepřesné pokusy o rychlý kontr. Tým cítil, že to je jedna z mála možností jak uspět a přihrávky na Hrstku nebo Linharta směřoval často v nevhodné situaci. Čísla jsou vysoká především u spojek základní sestavy.

Trápící se pravá křídla

Při svém výškovém složení tým spoléhal především na branky z křídel. Čtveřice hráčů, která zde nastupovala (Hrstka, Vikelhöfer, Linhart a Kastner) navíc patří k obávaným střelcům seniorské ZUBR Extraligy. Jakub Hrstka se, i přes své rozladění z osobního výkonu, stal s 39 brankami 8. nejlepším střelcem celého šampionátu a Vikelhöfer, který Hrstku na levém křídle střídal a jehož start na mistrovství byl pro zranění ruky ohrožen, se prezentoval výbornou úspěšností střelby 73 %. Zbývající pravá křídla očekávaný příspěvek nepřinesla. Zejména Linhart se v koncovce nezvykle trápil a výsledná úspěšnost střelby, která se pohybovala okolo 50 %není příliš lichotivým ukazatelem. Zamrzely zejména neproměněné rychlé protiútoky, z nichž Linhart s Kastnerem z 21 pokusů vstřelili pouhých 12 branek.(Tady trochu autor článku zapomněl na našeho Radima Chudobu, který, byť je hlavně křídlo, hrával i na spojce a přesto dosáhl 57% úspěšnost střelby a podle mého názoru rozhodně na ME nezklamal!)
Nezbývá než doufat, že v nadcházející extraligové sezóně tito kvalitní hráči zapomenou na nepovedené mistrovství, naváží na loňské výkony a budou pokračovat ve výkonnostním růstu.

Ceny pro nejlepší hráče ME´20 2010

Na závěr turnaje byly také vyhlášeny tradiční ceny pro nejlepší hráče a zároveň sestavena ideální sestava šampionátu. V ní se objevili zástupci hned pěti reprezentačních celků - Dánska (Hansen a Schmidt), Německa (Schubert a Pekeler), Slovinska (Marguc), Portugalska (Ferraz) a Islandu (Gudmundsson).

Nejlepší brankář

Nejlepším gólmanem šampionátu byl vyhlášen Jonas Hansen, který dokázal dánský tým podržet ve vypjatých koncovkách klíčových utkání. Dánská jednička přesně směřovala pět nahrávek do rychlého protiútoku, stejný počet míčů jeho výhozem Dánové ztratili. Přesto si jeho výkony na stránkách dánské házenkářské federace, hned od prvního duelu, výrazně pochvaloval trenér Nørgaard. Ve všech statických přehledech se na předních místech objevuje i zmiňovaný Artur Adamík. Vůbec nejvyšší procentuální úspěšnost zákroků zaznamenal Slovinec Taletovič (fantastických 44 %).

Nejlepší střelec

O titul nejlepšího střelce se nakonec podělili Francouz Kentin Mahe a Slovinec Gašpar Marguc. Oba shodně vsítili 49 branek, při stejné bilanci sedmimetrových hodů (14 branek z 15 pokusů). Marguc, který byl nominován na pravé křídlo do All-stars týmu turnaje, spotřeboval na tento počet branek pouze 63 střel(!),63 střel, což znamená, že na šampionátu neproměnil pouze 14 pokusů. Pro celý slovinský celek však bohužel plných 8 střel, včetně těch z nejvyloženějších pozic, zahodil v semifinálovém duelu s Portugalci. Nejvíce branek ze hry zaznamenal na turnaji ruský křídelník Sorotka (40 branek/57 střel).

Nejlepší nahrávač turnaje

Tvůrce hry nebyl oceněn zvláštní cenou, ale pozornost si kreativní hráči určitě zaslouží. Dle dostupných statistik si v porovnání úspěšných asistencí a ztrát míče výborně vedl Islanďan Palmarsson (25 asistencí/13 ztrát), nejvíce nahrávek si připsal Rus Žedik, který však často i míč ztrácel (34 asist./24 ztr.). Tento hráč je velice zajímavou postavou. Obr na ruské rozehrávce zaznamenal na turnaji, kromě největší počtu asistencí, nejvíce proměněných sedmimetrových hodů, které ho dostaly na celkově třetí pozici mezi střelci šampionátu.

Obranná fáze

V kategorii pro nejlepšího obránce mistrovství byl v Bratislavě oceněn Slovinec Mitja Nosan. Tato spojka se však dokázala prosadit i v útoku a při střelbě z větších vzdáleností měla dokonce úspěšnost přes 50%. Češi zanechali stopu i ve statistkách o trestech. Dva zápasy na soupisce a celkem dvaačtyřicet odehraných minut stačilo Milanu Škvařilovi, aby se stal druhým nejtrestanějším hráčem turnaje. O této statistice rozhodoval koeficient trestů tvořený průměrem na jedno utkání. Cenu fair-play za nejslušnější tým na turnaji převzali Srbové, Češi skončili devátí.

Nejužitečnější hráč turnaje

Francouz Kentin Mahe vsítil českému celku osm branek a byl pomyslným jazýčkem na vahách v koncovce vyrovnaného utkání, jehož výsledek zajistil Francouzům postup ze základní skupiny. Svými 49 brankami dotáhl Mahe svůj celek až k celkovému 6. místu a obdržel za to cenu pro nejužitečnějšího hráče turnaje.

Svými individuálními výkony však zaujala řada hráčů, mezi nimi například mladičký Dán Mads Larsen, který ,nejen barvou kůže, připomíná hvězdu světové házené, Daniela Narcisse. Mohutná muskulatura, zarážející dynamika a přehled ve hře byli pro tým mistrů stejně důležité, jako výkony Rasmuse Lauge Schmidta, střední spojky zařazené do ideální sestavy šampionátu.

ALL-STARS TEAM

Brankář: Jonas Hansen Dánsko
Levé křídlo: Max Schubert Německo
Levá spojka: Olafur Gudmundsson Island
Střední spojka: Rasmus Lauge Smidt Dánsko
Pivot: Hendrik Pekeler Německo
Pravá spojka: Joao Ferraz Portugalsko
Pravé křídlo: Gašpar Margus Slovinsko