klubové informace
st 7.3.2018 | Ivo Dudek

Město ocenilo nejlepší sportovce roku 2017

Rok 2017 byl z hlediska karvinského sportu velice úspěšný, a tak zástupci statutárního města Karviná rádi ocenili nejlepší mládežnické i dospělé sportovce z řad místních klubů a poděkovali jim za vzornou reprezentaci. A jako vždy mezi oceněnými nemohli chybět zástupci našeho klubu.

Na pódium městského domu kultury si během slavnostního galavečera pod taktovkou společnosti Sport Action dokráčelo téměř čtyřicet sportovců, týmů, trenérů a funkcionářů. „Jsme hrdí na to, že zde máme tolik vynikajících sportovců a umíme uspořádat akce velkého významu. Město na rozvoj především mládeže hodně dbá a v jejich podpoře budeme dál pokračovat,“ poznamenal od mikrofonu Karel Wiewórka, jeden z náměstků karvinského primátora.

A jako každým rokem byla mezi oceněnými řada hráčů z našeho klubu. Mezi kolektivy bylo na třetím místě naše A družstvo mužů. V kategorii jednotlivců v kolektivních sportech byli oceněni členové družstva staršího dorostu - Alexandr Zamarski (reprezentant v kategorii staršího dorostu a také dva juniorští reprezentanti Jan Mucha a Michal Vaněk.

Poté si přišel pro svoje ocenění i náš dorostenecký pivot Nikolas Noworyta.

V průběhu galavečera se na pódiu objevil i Martin Galia, náš odchovanec a člen reprezentačního kádru mužů. Ten si tak poté, co byl kdysi sám na cenu nominován, vyzkoušel pódium i z druhé strany - byl jednou z osobností, které ocenění sportovcům předávaly.

Celý večer gradoval kategorií síně slávy. A tady přišel nejsilnější okamžik celého ceremoniálu. Do síně slávy byl, bohužel in memoriam, uveden František Brůna. Za něj přišel cenu převzít jeho bratr Milan, jménem svého bratra upřímně za ocenění města poděkoval a  vyjádřil lítost, že se František Brůna do své milované Karviné již nevrátí.

Vizitka Františka Brůny:

V roce 1959 nastoupil na učiliště Dolu 1. máj v Karviné a začal hrát házenou. Již v roce 1962 se v dresu tehdejšího Baníku 1. máj zúčastnil házenkářské kvalifikace o postup do nejvyšší soutěže. Karviná skončila druhá a hrála tak v I. lize. V karvinském dresu působil 17 let a značnou měrou pomohl vybojovat první dva republikové tituly v historii klubu (1968 a 1972). Pak přestoupil do Kopřivnice, kterou přivedl ke stříbrné a bronzové medaili z československé soutěže. Na závěr kariéry ještě bojoval ve druhé lize v Piešťanech. Hráčskou kariéru ukončil ve svých 42 letech. Celkem za 24 let v nejvyšší soutěži nastřílel 4000 gólů a osmkrát se stal králem ligových střelců. Brůna hrával na pozici spojky a vavříny sklízel nejen na klubové, ale také v reprezentačním dresu na mezinárodní úrovni. Stal se osobností národního mužstva, tahounem týmu. V roce 1964 na mistrovství světa v Praze vybojoval se spoluhráči bronzovou medaili, ale o tři roky později, ve švédském Västeras, už z toho byl titul (dosud jediný) mistrů světa.  Na tomto šampionátu patřil k oporám mužstva, neboť v šesti zápasech nastřílel 34 branek. Ve finále zvítězilo Československo nad Dánském 14:11 a Brůna vsítil čtyři branky. Je stříbrným medailistou z letních OH.  V roce 1972 na olympiádě v Mnichově postupoval s týmem až do finále, kde ČSSR prohrála s Jugoslávií 16:21 a získala tak stříbrné medaile