HCB Karviná
mládež
čt 28.6.2012 | Týdeník Horník

Michal Paululík jede v rychlovlaku

KARVINÁ – Jedním z největších talentů házenkářské ho HCB OKD je bezesporu osmnáctiletý Michal Paululík. Ten si v posledních dvou sezonách musí připadat, jako by svištěl po házenkářských kolejích života v rychlovlaku.

Hrál za mladší i starší dorost, za juniorku, v národním týmu, k tomu se zranil, ale úspěšně se z této nepříjemnosti vylízal a měl by se objevit na červencovém mistrovství Evropy hráčů do 18 let v Rakousku. „Vybojovali jsme si postup v domácí kvalifi kaci v Novém Veselí, když jsme porazili Řecko a remizovali se Slovenskem. Suverénním Dánům jsme podlehli, ale díky lepšímu skóre jsme si zajistili postup do Rakouska,“ objasňuje člen národního celku Michal Paululík.

Ten si loni zahrál za mladší dorostence, ale letos už poskočil o kategorii výše. „Bohužel jsme neměli moc dobrou sezonu. Skončili jsme až pátí a skončit bez medaile se u nás bere jako neúspěch,“ poznamenává. Příčinou nezdaru by podle něj mohl být okleštěný kádr. „Hráli jsme prakticky v sedmi lidech. Nebylo nás mnoho, častokrát jsme lavičku doplňovali o kluky z mladšího dorostu,“ informoval karvinský talent. „A taky jsme oproti soupeřům nebyli tak fyzicky vyspělí,“ srovnával Michal.

Přesto se on osobně v soutěži staršího dorostu neztratil. „Museli jsme se prosadit jinými zbraněmi – chytrostí a rychlostí. Pomohlo mi, že jsem neskočil úplně do neznáma, mezi staršími jsem si zahrál už v minulé sezoně,“ přiblížil Paululík, co mu pomohlo se ve vyšší kategorii zorientovat. Něco podobného zažil i letos, kdy se rozkoukával v juniorce. Trenér Jaroslav Hudeček mu dal společně s jinými hráči šanci už v dospělé házené. „Michal je ten typ hráče, který se dobře přizpůsobuje. Ne nadarmo je členem reprezentačního výběru, kde je ústřední postavou. Významně se podílel na postupu družstva na ME a oporou je i v klubu,“ chválil Hudeček.

Karvinskému mladíkovi však reálně hrozilo, že si na vrcholném podniku nezahraje. V domácím utkání s Novým Veselím si přivodil zranění, měl prasklý bederní obratel. „Absolvoval jsem nějaké procedury, konec sezony vynechal a vyplatilo se. Už dva týdny jsem zase v tréninkovém procesu, dokonce jsem absolvoval poslední reprezentační sraz,“ ulevilo se Michalovi. „Jen musím dohnat fyzičku,“ doplnil. Na házenkářské Euro se těší, dosud na podobném podniku nestartoval. „Národní týmy se začínají skládat až od této věkové hranice, takže to bude i moje premiéra,“ vysvětlil talentovaný mladík, který poslední dva roky prožil v kvapíkovém tempu.

„Poslední sezona byla fakt náročná, kromě staršího dorostu a repre jsme nastupovali i za juniorku, což mi dalo hodně zkušeností. To jsem uvítal, protože mám rád herní vytížení,“ vyznává Paululík heslo, že nejlepším tréninkem je mistrovský zápas.

A pokud by měl porovnávat ze své pozice pravého křídla, jak to v jednotlivých věkových kategoriích chodí – je stále těžší se prosazovat? „Určitě ano. Na křídle jsem hodně závislý na hře spojek, sám toho ve svém prostoru moc nezmůžu, ale pozoruji, že na zakončení je mezi staršími hráči zase mnohem méně času. Soupeři ke mně přistupují rychleji, je třeba využít každou možnost,“ zakončuje Michal Paululík. Nabyté zkušenosti se mu mohou hodit na evropském šampionátu, kam spolu s ním odjede nejspíš i jeho spoluhráč Daniel Bartoň.