Liga mistrů
po 5.5.2003 | Libor Kulig

Montpellier vyhrál Ligu mistrů

Odvetné finálové utkání mezi Montpellier HB a Portlandem San Antonio vyznělo výrazně pro domácí házenkáře z jihofrancouzského velkoklubu. Ti nejen dohnali osmibrankové manko z prvního utkání, ale nakonec jednoznačně porazili Portland 31:19 a dosáhli tak historického úspěchu v podobě vítězství v Lize mistrů.

Utkání mělo fantastickou diváckou kulisu, kdy se do haly přišlo na finále Ligy mistrů v Montpellier podívat 3000 diváků. Ti vytvořili skvělou diváckou atmosféru, která hnala domácí házenkáře za titulem vítěze Ligy mistrů.

Montpellier začalo utkání ve svižném tempu a v sedmnácté minutě již vedlo 11:4. Sedmibrankový náskok již skoro zlikvidoval osmibrankové manko z prvního utkání v Pamploně, kde Montpellier prohrálo 27:19. Ale to jak velkým klubem je Portland se ukázalo ještě do poločasu a hrozivých sedm branek náskoku stáhli na čtyřbrankové manko, které jim stále dávalo mírný náskok v podobě boje o pohár vítěze Ligy mistrů. Poločas vyhrálo Montpellier 14:10 a muselo dál bojovat.

Druhý poločas začalo Montpellier výtečně a za osm minut druhé půle de facto rozhodlo zápas, kdy se dostalo do vedení 20:12. Portland nebyl schopen čelit tlaku domácích a brankový náskok Montpellier dále narůstal. Ve 49.-té minutě byl poprvé rozdíl skóre desetibrankový 25:15 ve prospěch Montpellier a Portland začal tušit, že mu vítězství v Lize mistrů začíná unikat. Montpellier dále předvádělo hru hodnou mistrů světa, kterých hraje v tomto družstvu hned několik. V utkání se nejvíce dařilo Guigouovi, který dal 11 branek a zástupcům balkánské házené Bojinovičovi a Karabatičovi kteří přidali každý po pěti brankách. Na straně Portlandu se nejvíce dařilo Jakimovičovi se čtyřmi brankami. Utkání nakonec vyhrálo Montpellier s přehledem a za bouřlivého povzbuzování domácího publika v poměru 31:19 a ač v prvním utkání prohrálo v Pamploně 27:19, zajistilo si touto výhrou vítězství v Lize mistrů.
Je to jistě fantastický úspěch tohoto velkoklubu, který jsme měli možnost přivítat v Karviné. Je to další úspěch na sportovním poli karvinské házené, že máme herní zkušenost s klubem, který vyhrál Ligu mistrů.

Nedá mi to nevrátit se do října 2002, kdy se losovaly skupiny Ligy mistrů a po tom, kdy se v "naší" skupině objevily kluby Montpellier, Ljubljana a Moskva, začalo se mluvit nejen mezi fanoušky, ale hlavně pak v médiích, že nic jiného, než postup z této "nejslabší" skupiny se od Karviné nečeká. Teprve čas ukázal, že to co jsme tušili a sice, že se jedná o velice silnou skupinu, se potvrdilo. Montpellier se stalo vítězem Ligy mistrů a Ljubljana postoupila do semifinále, kde vypadla právě s Montpellier. Kdoví jak by to dopadlo, kdyby se právě oba kluby z "naší " skupiny nepotkaly už v semifinále.

Navíc máme v paměti naše vynikající utkání v Montpellier, kdy jsme v poločase tohoto zápasu, který byl naším druhým vystoupením ve skupině, vedli o pět branek 19:14, ale nakonec jsme podlehli ohromnému tlaku ve druhém poločase a prohráli jsme 32:30. Velkou odměnou po utkání nejen pro hráče, ale i pro celý náš klub, byl skandovaný potlesk stojících třech tisíc francouzksých fanoušků a skandovaný pokřik "Karviná, Karviná". Naši hráči jistě ještě dlouho na tento zážitek nezapomenou, podobně jako jistě nazapomenou na to, jak vyrovnané utkání sehráli s vítězem Ligy mistrů na jeho půdě. Karviná zde prohrála o dvě branky 32:30 a finalista Ligy mistrů-Portland San Antonio zde prohrál 32:19. To hovoří za všechny komentáře.

Doufejme jen, že i přes hráčské změny v našem kádru a začínající generační obměnu s našem družstvu si všichni v Karviné a okolí uvědomí, jak velkou práci za jak velkého úsilí všech, kteří mají něco do činění s naším klubem, se podařilo dokázat to, že karvinská házená a HCB Karviná patří do té nejužší světové házenkářské špičky. Klub má dál zájem pokračovat v tomto trendu s další nastupující generací a věříme, že to bude jen otázka krátkého času a opět dokážeme nejen u nás, ale i ve světě konkurovat těm nejlepších klubům.