HCB Karviná
Reprezentace
so 1.1.2022 | www.handball.cz

Národní tým odstartuje finální část přípravy na EURO, o nominaci se uchází čtyři baníkovci.

Evropský šampionát se blíží, Češi načnou krátce po Novém roce finální část přípravy. Kádr čítající jednadvacet hráčů se sejde už 2. ledna ve večerních hodinách k přípravnému kempu v Ostravě, kde se bude chystat na náročnou bratislavskou skupinu E. Národní tým se postupně utká se Španělskem, Bosnou a Hercegovinou a Švédskem.

Kostru kádru tvoří zkušenosti namixované s dravostí. Na sraz v Ostravě zamíří brankářský trojlístek ve složení: Tomáš Mrkva, Šimon Mizera a Karel Šmíd. Pozvánku obdrželi také hned čtyři hráči lídra extraligové tabulky z Karviné: Vojtěch Patzel, Dominik Solák, Václav Franc a Jan Užek.

Ti budou bojovat o evropský šampionát stejně jako zbytek týmu až do 10. ledna, kdy bude oznámena finální osmnáctičlenná nominace. „Záměrně jsem mladíkům dal prostor v přípravném zápase v Rakousku a nedal jsem jim na hřišti v tu chvíli žádnou oporu v podobě zkušenějšího hráče, jako je například Matěj Klíma. Věděl jsem, že kdyby někdo z nich v tu chvíli skutečně vyskočil, může být tou správnou volbou i pro nadcházející EURO. Ale vzhledem k tomu, že hráli spíš opatrně a nikdo z nich na sebe tolik individuálně neupozornil – což chápu, že je těžké – ulehčili mi rozhodnutí, že se budeme opírat především o zkušenější ověřenou kostru. Stále však platí, že s mladíky počítáme," komentoval už dříve trenér Rastislav Trtík.

Pevné jádro týmu bude těžit ze zkušeností Romana Bečváře, Tomáše Babáka, křídelníků Tomáše Čípa, Miroslava Jurky či Jakuba Hrstky a pivotů Štěpána Zemana s Leošem Petrovským. Nechybí ani kanonýři, kteří potvrzují svoji formu v posledním období jako Matěj Klíma, Stanislav Kašpárek či další z pivotů Vít Reichl. Donominován byl před srazem 19letý Lukáš Mořkovský.

Národní tým čeká v Bratislavě elitní konkurence. O dvě postupová místa se popere se stříbrnými a bronzovými medailisty z posledního světového šampionátu. Švédsko skončilo druhé, Španělsko bralo třetí místo. Reprezentace se bude na EURO připravovat v Ostravě za přísných protiepidemických pravidel. Nominaci na přípravný kemp stejně jako informace o šampionátu naleznete na speciální adrese www.handball.cz/euro2022.

Nominace na přípravný kemp před mistrovstvím Evropy v Ostravě:

Brankáři: Tomáš Mrkva (Bergischer HC/GER), Šimon Mizera (HC ROBE Zubří), Karel Šmíd (Talent Plzeň)
Pravá křídla: Tomáš Číp (CS Minaur Baia Mare/ROU), Miroslav Jurka (HC ROBE Zubří)
Pravé spojky: Stanislav Kašpárek (HC Meshkov Brest/BLR), Dieudonné Mubenzem (TV 05/07 Hüttenberg/GER), Tomáš Piroch (US Créteil Handball/FRA)
Střední spojky: Tomáš Babák (Bergischer HC/GER), Roman Bečvář (Red Boys Differdange/LUX), Mořkovský Lukáš (HC ROBE Zubří)
Levé spojky: Matěj Klíma (VfL Lübeck-Schwartau/GER), Vojtěch Patzel (HCB Karviná), Dominik Solák (HCB Karviná)
Levá křídla: Marek Vančo (HC Elbflorenz 2006 e.V./GER), Jakub Hrstka (DRHV 06/GER),
Pivoti: Václav Franc (HCB Karviná), Leoš Petrovský (TuS Nettelstedt-Lübbecke/GER), Vít Reichl (TV 05/07 Hüttenberg/GER), Jan Užek (HCB Karviná), Štěpán Zeman (VfL Gummersbach/GER)