HCB Karviná
Rozhovory
po 6.11.2023 | Redakce

Pauza nám pomohla, shodují se Nantl s Růžou. Na Plzeň si věří

Náročný program Baníku, který bojuje na třech frontách, přerušila reprezentační přestávka. Hráči během ní nabrali síly a teď už ladí formu na další důležité utkání.

Už ve středu přijede v rámci čtvrtfinále domácího poháru do Karviné Plzeň. Ještě předtím jsme ale vyzpovídali Matěje Nantla s Davidem Růžou, kteří v letošní sezoně patří k oporám.

Máte za sebou sérii náročných zápasů. Přišlo vám několik dní klidu vhod?


Matěj: Myslím si, že volno přišlo vhod všem, protože jsme teď hráli sérii utkání se dvěma zápasy týdně. Určitě si myslím, že nám odpočinek pomůže v regeneraci a motivaci na další zápasy.

David: Kromě kluků, kteří byli na reprezentačním srazu, jsme i nadále pokračovali v trénincích. Každý z nás byl ovšem samozřejmě rád za jeden volný víkend, který jsme věnovali hlavně odpočinku.

V posledním utkání jste v repríze loňského semifinále porazili Lovosice. Vysoko jste vedli, nakonec to ale bylo docela drama. Co se stalo?

Matěj: Nemyslím si, že by se něco dělo. Je to házená, Lovosice nejsou žádným lehkým soupeřem, druhý poločas jsme nedávali tolik šanci, jako v první půli, a to podle mě hrálo největší roli. Naštěstí jsme měli utkání celou dobu pod kontrolou.

David: Musím souhlasit s Matějem. První poločas byl perfektní, vedli jsme o devět gólů. Ve druhé půli jsme na to chtěli navázat, pokračovat ve stejném tempu, ale měli jsme slabší desetiminutovku. Neproměňovali jsme šance, brankáři se kousli a dotáhli se na nás na čtyři góly. Nakonec to ale dobře dopadlo.

Matěji, na soupisce jste vedený ještě jako spojka, nastupujete už ale jen na pivotu. Berete to jako váš nový post?

Upřímně jsem se našel jako pivot, na spojce jsem tady neměl tolik příležitosti. Máme v klubu lepší spojky, kterým jsem nekonkuroval. Jsem více než rád, že jsem vůbec na pivotu začal, dalo mi to více herního času, prostoru a já se cítím daleko komfortněji.

Davide, vaše role rok od roku roste. Vnímáte to taky tak, že na vás tým čím dál víc spoléhá?

Já to tak nevnímám, do každého zápasu nastupuji s maximálním nasazením a koncentrací, snažím se nepodléhat žádnému tlaku. Nechci nic zakřiknout, každý zápas má pro mě stejnou váhu. Jsem samozřejmě rád, že se mi daří, ale důležité je, že se nám daří jako týmu.

Nedávno jste vybojovali postup v Evropském poháru. Bylo to v Rakousku větší drama, než jste čekali?

David: Posledních deset minut se nám nahromadilo mnoho technických chyb najednou, Vídeň se na nás dotáhla na remízu. Hrají hodně rychlou házenou, z jejich strany chtěli využít maximum, aby zápas vyhráli a postoupili. Naštěstí jsme vyhráli na sedmičky a postoupili my.

Matěj: David má pravdu, posledních deset minut jsme se nebyli schopni prosadit, udělali jsme mnoho technických chyb, které Vídni umožnily se na nás dotáhnout. My jsme celý zápas bojovali, dělali jsme, co se řeklo, bohužel ta desetiminutovka nám nevyšla. V těchto okamžicích se snažíme nepodléhat tlaku a věříme, že máme dostatek zkušeností, abychom tyto zápasy zvládli.

V dalším kole vás čeká soupeř z Bosny a Hercegoviny. Co jste říkali tomu, že pojedete znovu na Balkán?

Matěj: Pokud mám být upřímný, já jsem si přál všechny ostatní soupeře, jen ne zpět na Balkán. Loni jsme tam byli třikrát. Bosna hraje velmi silovou házenou, což je opakem Vídně, která hrála velmi běhavě.

David: Já jsem žádného favorita losu neměl. Nejsem nadšený, že jedeme zase na Balkán, ale už jsme tam byli vícekrát, takže víme, na jakou hru se připravit. Pojedeme se poprat o vítězství.

Souboje s balkánskými týmy bývají hodně vyhrocené. Čekáte vypjaté bitvy i tentokrát?

Matěj: Zápasy na horké balkánské půdě jsou vždy vyhrocené, ale jak už jsem zmínil, není to pro nás neznáme prostředí. Hráli jsme tam loni třikrát, trochu víme, na co se připravit.

David: Bitvy budou vypjaté i tentokrát. Jsem rád, že druhý zápas hrajeme na domácí půdě a budeme mít podporu našich fanoušků.

Jediným týmem, který vás letos v lize porazil, je Plzeň. Ve středu na ni narazíte v Českém poháru. Věříte si?

Matěj: Věříme, chceme vyhrát vždycky všechno. Jsem rád, že máme Plzeň, máme jim na hřišti co vracet. Plzeň je velmi zkušeným týmem, jsou sehraní, jsou velmi trpěliví. Jsme vyrovnaní soupeři, každý zápas se může stát cokoliv.

David: Věříme. Jednou to přijít muselo, buď teď, nebo ve finále. Takže je dobře, že na sebe narážíme už nyní.

Každý očekává, že si to letos o titul rozdají opět tyto dva týmy. Myslíte, že k tomu dojde?

Matěj: Soustředíme se hlavně na sebe. Ještě nás všechny čeká dlouhá cesta, ale vzhledem k minulým sezonám tento scénář není nepravděpodobný.

David: Nechci předbíhat, naše ambice jsou samozřejmě dostat se do play-off, následně do finále a hrát o tu nejvyšší příčku. Jestli to bude s Plzní nebo s jiným soupeřem, to uvidíme.

Co říkáte na ostatní? Vysoko je Dukla, drží se i Brno...

David: Brno rapidně posílilo, hrají rychlou nepříjemnou a běhavou házenou. Myslím, že budou v top 4, spolu s Duklou a Plzní.

Matěj: Souhlasím. Myslím si, že Baník, Plzeň, Brno i Dukla by společně mohli tvořit finální čtyřku, která se porve o titul.

Úvodní část sezony vám vyšla. Postoupili jste v domácím i evropském poháru, v lize se držíte na špici. Běží vše tak, jak má, nebo je stále na čem pracovat?

Matěj: Program je velmi náročný, hrajeme tři soutěže, do každého zápasu nastupujeme s maximálním nasazením. Samozřejmě je stále na čem pracovat, ale já jsem zatím spokojený.

David: Jak řekl už Mates, program je náročný, ale i přesto je třeba zapracovat zejména na koncovce, která se nám v posledních zápasech nedařila.