Reprezentace
ne 30.11.2008 | Ivo Dudek

Po čtyřech zápasech mají Češi všechny body

Česko CZE - Lucembursko 30:19 (15:11)

Zápasem v Lovosicích na delší dobu skončila kvalifikace na ME 2010. Další zápasy šesté skupiny na tým trenéra Liptáka čekají až v červnu.

I po čtvrtém utkání v kvalifikaci mistrovství Evropy házenkářů mají čeští reprezentanti plný počet bodů. Dnes v Lovosicích zdolali Lucembursko přesvědčivě 30:19, ale jedenáctibrankový rozdíl vybojovali až zlepšeným výkonem v druhém poločase. Bezpečně tak vedou tabulku šesté skupiny.

Přesto byl kouč českého celku Martin Lipták po utkání rozladěný. "Jsem v podstatě zklamaný. Po výhře v prvním zápase (v Lucembursku) bylo jasné, že získáme dva body a že dáme příležitost všem hráčům, kteří nepatří do základní sestavy, a v poklidu souboj odehrajeme. Dopadlo to ale tak, že to nebyl pěkný zápas, protože soupeř dlouho držel míč," řekl Lipták.

Domácí základní sestava v úvodu rychle získala vedení 6:3, střelecky se dařilo především dvojici Jícha, Filip. Soupeř však hrál nadmíru obětavě a nadšeně a překvapivě držel s českým mužstvem krok. Lucemburským házenkářům se dařila především kombinace na pivota, zároveň se ale snažili hru co nejvíce zdržovat a kouskovat.

Do poločasu se českým hráčům povedlo vybojovat jen čtyřbrankové vedení, hodně je zlobil především Decker, autor čtyř branek. Ještě pár minut po přestávce držel soupeř naději na těsnější výsledek, když na světelné tabuli svítilo 15:12 ve prospěch českého týmu.

Potom se ale ke střelcům Jíchovi s Filipem přidali i Vraný a Mráz a za deset minut se domácí reprezentanti soupeři vzdálili na devítibrankový rozdíl. Lucemburčanům začaly viditelně docházet síly, v obraně už nestíhali k českým hráčům včas přistupovat. Nakonec domácí házenkáři vybojovali vítězství stejným rozdílem jedenácti branek jako ve čtvrtečním utkání v Lucemburku.

Ztrátou pro českého kouče byla dvě zranění. Kvůli kolenu nedohrál zápas Szymanski, Mráz odkulhal z hrací plochy s naraženým stehnem. "Máme dva body, ale i dva zraněné hráče, z toho Szymanski vážně. Myslím, že příčinou toho nebyli lucemburští hráči, ale ti dva hráči v jiných dresech," dodal Lipták, hodně rozzlobený na dvojici belgických rozhodčích.

Sestava a branky ČR: P. Štochl, Galia - Mičkal 1, Zdráhala, Kubeš 1, Číp 4, Jícha 8/2, Filip 6, Hynek, Vraný 5, Szymanski, Řezníček 1, Mráz 4, Lehocký

Nejvíce branek Lucemburska: Decker a Scholten 5, Sarac 3/2

Rozhodčí: Evers, Kums (oba Belg.). Sedmimetrové hody: 2/2 - 2/2. Vyloučení: 5:6. Diváci: 900.