HCB Karviná
Tým mužů HC Baník Karviná
ne 27.3.2016 | Milan Novotný - www.extraligahazene.cz

Pohárovým šampionům se protáhla noční cesta autobusem, karvinští hráči finále ještě dohrají s vedením a manželkami

Na jedné straně gejzíry radosti a nadšení, na druhé smutek a zklamání. Tak to bývá po každém zápase o cennou trofej, na níž sice mohou dosáhnout dva kohouti, ale povést se to může jen jednomu. Tím šťastným a pak bujaře slavícím byl v páteční odvetě finále Českého poháru celek HCB OKD Karviná, oči pro pláč zůstali domácím hráčům FCC Město Lovosice.

Co rozhodlo o sedmém pohárovém triumfu Karvinských, kteří zvítězili nejprve na vlastní palubovce (23:18) a pak i v odvetě (27:26)? Slezané zvládli výborně odvetu, v níž byli schopní náskok z prvního zápasu zvýšit. „Lovci“ naopak nedokázali ani doma najít recept na soupeře, jelikož je znovu zradila střelba, a to se pak těžko vyhrává.

„Obě finálová utkání měla společného jmenovatele - neproměnili jsme spoustu vyložených šancí. Doma jsme sice dali víc gólů, ale karvinský brankář Lefan byl proti tomu, abychom vyhráli. Soupeř nás navíc dokázal trestat po chybných přihrávkách. Je to škoda, protože příležitosti jsme si vypracovali,“ litoval trenér FCC Město Lovosice Vladimír Šuma.

Podle něj to chtělo vést v poločase o pět gólů a vedení ve druhé části ještě navýšit. „To by se pak hrálo jinak a zápas by měl odlišný průběh, ale takhle jsme museli pořád hlídat mírný náskok a pak naopak stahovat manko. V závěru jsme už riskovali, když jsme otevřeli obranu na 2 : 4, ale to byl jen pokus, který nám nevyšel,“ krčil rameny kouč Severočechů.

„V každém případě je to pro nás zklamání, protože jsme aspoň doufali, že v odvetném utkání před domácím publikem minimálně vyhrajeme. Věřil jsem, že jsme schopní zvítězit o šest gólů a získat pohár. Po první zápase nebylo zdaleka rozhodnuto, šest branek je v házené otázka pěti osmi minut. Jenže při současné formě to bylo nad naše síly. Nebyli jsme ve správné pohodě. Naše publikum porážku vzalo. Bylo výborné. Přijeli i diváci z Karviné, ale nevznikl žádný problém. Fandilo se slušně,“ uzavřel Vladimír Šuma.

Vynikající zápas a po něm správnou oslavu si užili karvinští házenkáři. „Hráli jsme tak, jak jsme říkali před zápasem. Nesnažili jsme se o žádného zanďoura, ale šli jsme do boje naplno s cílem v Lovosicích vyhrát. Zkraje to moc nešlo, protože soupeř na nás vlítnul a vedl o tři góly. V té době nás opět podržel Kuba Lefan, který vychytal spoustu lovosických šancí. Byl to jeho koncert, ale pochválit musím všechny hráče. Házená je kolektivní sport a brankář byl důležitým článkem celého týmu,“ vyprávěl prezident HCB OKD Karviná Roman Farář.

„Jsem strašně rád, že jsme odvetu zvládli po psychické stránce. Jak se blížil konec zápasu, tak už Lovosice spěchaly, protože potřebovaly rychle nasázet nějaké góly, jenže se jim nedařila střelba. To byla voda na náš mlýn a začínalo být zřejmé, že nás nepřetlačí,“ popsal závěr střetnutí hrající funkcionář. Po závěrečném hvizdu předal vítězům cennou trofej nový prezident Českého svazu házené Radek Bendl. „To byl úžasný a krásný okamžik,“ přiznal Roman Farář.

Pak už vypukly oslavy, které začaly v bufetu lovosické haly Chemik a zúčastnili se jich i karvinští fanoušci. Cesta do domů se pak protáhla oproti normálu asi o tři hodiny. „Nedalo se vyhnout několika nenadálým zastávkám a do Karviné jsme přijeli někdy v půl čtvrté ráno. Tohle ovšem k pohárovému vavřínu patří a užili jsme si to se vším všudy. Tím ale oslavy nekončí, finále v nejbližších dnech ještě dohrajeme. Musíme si sednout spolu s vedením a manželkami, aby neřekli, že jsme to slavili bez nich,“ dodal Roman Farář.

foto: Miroslav Vintrich