HCB Karviná
mládež
st 11.7.2007 | Ivo Dudek

Rozhovor s trenérem dorostenecké reprezentace Jaroslavem Hudečkem

Dorostenecká reprezentace přivezla z otevřeného mistrovství Evropy ve Švédsku po dobrých výkonech cenné čtvrté místo. Přinášíme vám rozhovor s jejich trenérem a trenérem karvinské juniorky Jaroslavem Hudečkem, který poskytl serveru českého svazu házené.

Všichni hráči hráli více jak na sto procent, bohužel v závěru již chyběly síly...

Trenéru Hudečkovi jsme položili celkem 11 otázek, na které jsme dostali velice zajímavé odpovědi. Gratulujeme ještě jednou všem hráčům i realizačnímu týmu k úspěchu a děkujeme za vzornou a výbornou reprezentaci České republiky. Nezbývá než popřát všem našim mládežnickým reprezentacím, aby se jim dařilo tak dobře reprezentovat českou házenou.. Několik fotografií z ME, jejichž autorem je lékař české reprezentace MUDr. Ján Majer, najdete v naší fotogalerii.

Otázky pro trenéra RD dorostenců Jaroslava Hudečka :

1. můžete zhodnotit základní skupinu s ohledem na soupeře a výsledky, které jsme dosáhly? Nemám tím na mysli průběh jednotlivých utkání, o kterých jsme již podrobněji psali, ale objevily se názory, že naše skupina byla lehká, souhlasíte s tím? "Samozřejmě nesouhlasím, protože porazit Norsko a remizovat s Tureckem je určitě úspěch. Jen ten, který na vlastní oči neviděl Israel může říct, že jsou slabí, ale většina lidí zřejmě hodnotí dorostence podle mužů, kde o Israeli není nic slyšet. V dorosteneckém věku však i nás překvapili rychlou, dynamickou hrou. Samozřejmě, že nemají tak propracovaný obranný systém i přechod do rychlého útoku, ale opravdu hráli pěknou moderní házenou. Turci byli silní a mají dobře poskládáno své družstvo a musím přiznat, že u nás při remíze, která nás posunula mezi nej 12 stálo opravdu konečně i štěstí. O Norech je snad asi zbytečné vykládat. Typická severská házená založená na střelbě za 9 metry a tvrdé obraně. Dnes je opravdu těžké říct v dorostenecké kategorii kdo je mimořádně slabý a my nemáme takový tým abychom si dovolili proti komukoliv hrát na půl plynu.”

2. Finálová skupina:

- můžete zhodnotit naše vystoupení ve finálové skupině?
- jak byste charakterizoval hru týmů, které se dostaly do finálové skupiny?
- v čem jsme dokázali těm nejlepším týmům konkurovat a v čem jsme naopak zaostávali?
"Z mého pohledu si myslím, že jsme ve finálové skupině předváděli hezkou, moderní házenou a řadu soupeřů jsme zaskočili naší taktickou hrou. Například stejně jako Norsko jsme zaskočili OS 2 : 4 i Island, který si s tímto systémem nedokázal poradit a proměnit vyložené šance tak jsme vyhráli. Stejně tak jsme zaskočili Maďarsko, kterému jsme vzali na osobku nej hráče a i oni bez něj byli méně údernější. Na Estonce jsme se po prohře na ME v Tallinu připravili snad nejlíp a kluci hráli OS 1 : 5 se stažením na LS Partaje (pozn.nejlepší střelec ME) nejlepší zapas ve skupině. To že hrajeme líbivou a takticky dobře vedenou hru nám řekli trenéři ostatních družstev.

Na šampionátu jsme narazili na řadu obranný systém (dále již jen OS) od 0 : 6 až po 1 : 2 : 3, 1 : 5. Všechna družstva měla velmi dobře propracovanou obranu. Hlavně Švédové, Španělé, kteří hráli OS 0 : 6, protože na středu mají 4 hráče od 195 - 205 cm a 90 kg - 105 kg. Dobré bloky a po zisku míče perfektní přechod do RÚ. Nám, protože máme hráče nižších postav i rovněž lehčích, vyhovovaly otevřené OS pro proskoky a seběhy. Na rozdíl od nás měla prakticky všechna družstva ve svém středu výborné střelce z dálky a taky jejich hra byla založena na křížení a zablokování obrany pro střelbu z dálky.

V obranné činnosti jsme se mohli srovnat s ostatními celky, ale museli jsme často hrát otevřenější OS pro eliminaci střelby z dálky. Naší předností proti všem celkům byl výborný přechod do RÚ, ale hlavně dohrávka do druhé vlny na kterou nebyl nikdo připraven a nikdo to nehrál jako my. Řada týmů střídala do obrany 2 - 3 hráče!! Proto jsme volili nacvičené kombinace na dohrávku do druhé vlny. Nejvíce jsme však zaostávali ve střelbě za 9 metry. Bohužel se zranil Cvikl a Bryknera nezastihl šampionát ve formě a tak celá zátěž byla na Krupovi, který není zrovna vysoký a na pravé straně na Sliwkovi, který rovněž neoplývá velkou výškou.”

3. Semifinále a utkání o 3.místo:

- proč jsme v posledních dvou zápasech již nedokázali soupeřům vzdorovat? Byla na vině především únava, která pramenila z malého počtu hráčů, které jsme měli k dispozici?

"Přesně tak. Malý počet hráčů na spojkách a jejich velké vytížení v jednotlivých zápasech vedly postupně k únavě i když si to kluci nechtěi přiznat a rvali se i s únavou. V základních skupinách se hrálo 2 x 20 min, pak 2 x 25 min a ve finálových zápasech pak 2 x 30 minut a to se plně projevilo proti Švédům i Španělům, kteří hráli právě zmíněné OS 0 : 6 s velkými hráči na středu, kde jsme se nemohli prosadit a na hru 1 : 1 už mnoho sil nezbývalo.”

4. Co je potřeba k tomu, abychom mohli dlouhodoběji konkurovat evropské špičce? Ve kterých činnostech, které již nyní děláme, je potřeba pokračovat?

"Jednoznačně otevřít družstvům SCM postup do I. ligy a rozšířit počet hráčů kteří ukončili činnost v SCM pro start v I. lize. Samozřejmě ti, kteří svým výkonem mají na extraligu viz. Zubří, Dukla, ať hrají v extralize, ale ti , kteří ještě nemají potřebnou výkonnost tak jim umožnit start ve zmíněné I. lize a neomezovat start jen na 3 hráče!! Jde zejména o studenty, kteří mohou zůstat doma a po roce se znovu pokusit dostat do extraligového celku. U nás v Karviné je bohužel právě velká konkurence díky nákupům kvalitních hráčů a tak ti kteří nemají ještě na Áčko musí odcházet jinam, i když chtějí studovat v Ostravě a hrát I. ligu. "

5. Překvapilo Vás umístění některých celků na ME? A proč nejlepšími týmy byly (kromě nás) Švédsko, Španělsko a Slovinsko, v čem předčily ostatní družstva?

”Nejde ani tak o překvapení, ale určitě o výrazný krok v herním projevu udělali Rusové a my. Mám dojem, že výkonnostně zůstali stát Estonci, Turci a nepřekvapili mne ani Švédové. Hráli stejně jako v Tallinu. Musím však vzít v úvahu i to, že se Švédi připravovali na MS a my naopak všichni měli přechodné období a v klubech se třeba vůbec netrénovalo. Hlavně fyzická stránka byla rozhodující.V tom měli Švédi, Španělé i Slovinci opravdu výraznou výškovou i váhovou převahu. Ale tak jsou dnes již sestaveny prakticky všechna družstva. Viz Maďaři, Francouzi atd, jenže nemají takový počet jako výše uvedená družstva.”

6. V čem hráči patřící do All-stars turnaje převyšovali ostatní?

”Ve většině případů to byly velké osobnosti svých družstev a jejich klíčoví hráči, kteří ovládali házenou téměř na úrovni seniorů. Vynikající střelci, vynikající míčová technika, hra 1 : 1 atd. Všichni až na Ruského rozehrávače měřili 195 - 205 cm!”

7. Jaká byla základní osa našeho týmu v začátku ME a jak a proč se v průběhu turnaje měnila? Kdo byl tvůrcem naší hry v útoku a kteří hráči patřili k tahounům družstva?

”Základní sestavu tvořili LK - Kotrč, LS - Krupa, SS - Kavka, PS - Brykner, PK - Diviš a pivot - Šíra. V brance nastupoval - Mrkva. Sestava se měnila vždy s ohledem na zvolený OS. V OS 2 : 4 nastupovali na hrotech Vala( LK) a Sliwka ( PS). Tvůrcem hry byl Kavka, ale dobrým výkonem jej dokázal při střídání nahradit Bečvář. Tahouny družstva byli jednoznačně Krupa a Šíra. Nechci však vyzdvihovat jen tyto dva, protože na tomto otevřeném ME hráli všichni hráči opravdu na sto a více procent.”

8. Jaký byl zdravotní stav hráčů v průběhu turnaje (zranění, problémy atd.)?

"Samozřejmě největším problémem bylo zranění PS - Cvikla, který nemohl nastoupit a odlehčit tak Krupovi, který odtáhl obdivuhodně všechna utkání, ale právě v rozhodujících chvílích i jemu došla šťáva. Drobným zraněním se nevyhnul snad nikdo. Kotrč dohrával se sebezapřením ( zranění pravé odhodové paže ), Sliwka ( tzv. koňar na pravé noze), Číp zranění na pravém oku po srážce s rozhodčím, atd. Ke vší úctě se však kluci na rozdíl od Tallinu s těmito problémy dokázali poprat a bojovali jako tým. Nikdo se nepodivoval, že hraje 5, nebo 10 minut, ale v době kdy byli hráči na hřišti, podávali maximální výkon pro kolektiv.”

9. Můžete nám prozradit nějaké zajímavosti z ME? Postřehy, zážitky, atd. Např. na ME dorostenek hrálo Norsko se dvěma šestkami, které se pravidelně po 10minutách střídaly bez ohledu na výsledek..

”Stejným způsobem postupovali jedině Švédové. Při vyrovnaném průběhu střídali jak jsem psal 2 - 3 hráče do obrany a útoku. Při vedení změnili celou šestici hráčů. Viděl jsem hrát tým Ruska a mohu za sebe říct, že tak rychlý přechod do RÚ nikdo na šampionátu neměl a byla radost se dívat na to co předváděli bez většího zadýchání, či únavy. To byla opravdu paráda. Dalším důležitým faktem, bylo, že všechna družstav měla na postu pivota hráče od 190 - 205 cm s váhou 90 - 105 kg. Tito hráči již v této kategorii dokáží zpracovat míč jednou rukou a hlavně úspěšně zakončit.”

10. Jak bylo celé ME organizováno, jaká byla úroveň doprovodných programů, ubytování, stravy, atd.?

"Organizace výborná, stejně tak i slavnostní otevření parádní a o ubytování v nejlepším hotelu je snad zbytečné mluvit, stejně jako o stravě. Kluci mohli sníst opravdu to co chtěli a mohli. Mohli si nabrat ovoce, nanuky atd. v jakémkoliv množství.”

11. Jakou vidíte budoucnost týmu? Kolik hráčů v kategorii zůstává a co tým čeká?

"Po dobu dvou let, které jsem u družstva nám prošla výběrem celá řada hráčů a já mohu dnes otevřeně říct, že máme jasno o cca 20 hráčích se kterými je nutno nadále pracovat. Samozřejmě když se objeví výrazný talent tak mu musí být dána šance. Všichni kluci přecházejí nyní do juniorské kategorie a já pevně věřím, že je tam čekají další úspěchy. Hlavně budou-li všichni zdraví a nastoupí v tom optimálním složení, bude síla tohoto družstva daleko větší. Vždyť nám na šampionátu chyběli - Mika, Kružík, Polášek, Honsa, Mráz. řada z nich hraje extraligu a tak věřím, že by dokázali i oni svůj herní vzestup prodat na tomto ME.”