út 13.12.2011 | Ivo Dudek

Starší žáci postupují v žákovské lize dále

V Rožnově pod Radhoštěm se odehrál jeden z turnajů dalšího ročníku Žákovské ligy, ze které každoročně vzejde mistr ČR v kategorii starších žáků. Za soupeře jsme měli kromě domácích ještě týmy HK Lovosice, Dukla Praha 6, TJ Loko České Budějovice a HK Dvůr Králové. Skončili jsme na druhém místě a postoupili tak do druhého kola.

Jako každoročně se Žákovská liga hraje systémem turnajů, ze kterých vždy vypadne tým, který skončí na posledním místě. Počet týmů se tak snižuje až do posledního finálového kola, ze kterého už vzejde konečné pořadí v soutěži o mistra České republiky.

V Rožnově jsme našli pouze jednoho přemožitel, pozdějšího vítěze HK Lovosice a tak postupujeme do druhého kola z druhého místa. Černého Petra pro nepostupující tým si tentokrát odvážejí domů chlapci z Českých Budějovic.

Hodnocení celého turnaje pro vás připravila trenérka paní Jana Hajžmanová.

V sobotu 10.12.2011 odehráli starší žáci 1.kolo Žákovské ligy. Hrálo se turnajovým způsobem 2x15 minut.

V prvním utkání jsme se střetli s družstvem ze Dvora Králové. Úvodní minuty patřily našemu družstvu, když ve čtvrté minutě byl stav 4:0 v náš prospěch. Dařila se hra v obraně, rychlé brejky bezpečně zakončoval Filip Košař a poločas skončil 11:5. Ve druhém poločase dostali šanci další hráči z lavičky a utkání skočilo 17:9 v náš prospěch.

Ve druhém utkání bylo našim soupeřem družstvo z Lovosic. Celé utkání bylo z naší strany velice špatné a to od první do poslední minuty. Jako by někteří hráči doslova toto utkání „vzdali“. Střelecky jsme vyšli naprázdno, spojky Denis Szabla, Adam Mihalcsák a Nikolas Neumann nebyli schopni trefit branku. Adama Wozniaka v pivotě nebylo také vidět a v obraně také hráči zklamali. Navíc jsme se dopustili hodně technických chyb. Výkonem potěšil jen brankář Petr Mokroš, pivot Jarda Zuzanek, rychlé levé křídlo Filip Košař a Honza Plaček v obraně. To ale k výhře nestačilo. Utkání skončilo v náš neprospěch 8:16.

Třetím naším soupeřem byla Dukla Praha 6. Naše družstvo pokračovalo v nevýrazném výkonu, však také poločas jsme prohrávali 5:7. Ve třetí minutě druhého poločasu za stavu 8:5 vystřídal notně chybujícího a s nechutí hrajícího Soláka mladý Luděk Piwko. Stal se výraznou postavou druhého poločasu, výborně bránil a jeho spolupráce s pivotem Adamem Wozniakem dovedla družstvo k otočení nepříznivého stavu. Kluci v obraně přidali, družstvo podržel brankář Mokroš a střelecky se konečně dařilo Denisovi Szablovi a Filip Košař opět rychlými brejky trestal hráče Dukly. Utkání jsme nakonec vyhráli 11:8. Hráči Dukly nám od třetí minuty druhého poločasu již nedali jedinou branku.

Čtvrté utkání bylo ve znamení moravskoslezského derby, kdy našim soupeřem byli kluci z Rožnova.. Utkání v našem podání bylo jako „nebe a dudy“ První poločas s výbornou obranou a rychlou hrou dopředu skončil v náš prospěch 9:2. Ani ve druhém poločase jsme soupeři nedali šanci a utkání skončilo 15:7 a příležitost dostali všichni hráči z lavičky.

V posledním utkání na nás čekalo družstvo Českých Budějovic. A Utkání jsme vyhráli 19:3. I tomto utkání dostali příležitost všichni hráči.
„Nejsem však s předvedenou hrou svých svěřenců spokojena. I když jsme prohráli jen jedno utkání, určitě máme navíc, než předvádíme. Dnes bylo v naší hře v některých momentech více negativa než pozitiva, hlavně hra spojek je tragická. Adam Mihalccák, Denis Szabla a Nikolas Neumann nepředvádějí to, co v nich je. Mají obrovský potenciál, ale bohužel vůle, chtění, hrdost, bojovnost a poslušnost jim často nic neříká a navíc je v družstvu hodně náladových hráčů, což je „hrozná kombinace“. „Na to není ani lék, ani zbraň.“ „To si musí sami kluci ujasnit, co vlastně chtějí“ hovoří trenérka Hajžmanová. „Spokojená mohu být jen s předvedenou hrou obou křídel, Filipem Košařem i s Honzou Plačkem. Jsou to poctiví a pracovití kluci. Řadí se k nim pivot Jarda Zuzanek, je to bojovník, bohužel málo vydrží fyzicky. Také Adam Wozniak je oporou, ale má podobný problém co Jarda, a to potom ve vyhroceném utkání chybí. Dobrý výkon, kromě utkání s Duklou podal Dominik Solák, je výborný v obraně i v útoku, bohužel velmi labilní. Družstvo doplňují mladší hráči z B družstva Jan Juraš, Luděk Piwko, Matyáš Poliačik, Tomáš Wala a Radek Kroulík. Jsou na „zkušené“, a je dobře, že v takových utkáních sbírají zkušenosti. Oporou družstva je brankář Petr Mokroš, má své „mouchy“, ale je to velký talent“ hodnotí hráče trenérka Jana Hajžmanová.
Družstvo skončilo ve skupině na 2.místě a postupuje do dalšího kola. Druhé kolo se hraje v Prostějově nebo Olomouci 21. nebo 22. ledna 2012 a soupeřem naším klukům budou družstva z Frýdku Místku, Ivančic, Olomouce a Prostějova.