HCB Karviná
Rozhovory
út 19.4.2022 | Redakce

Vojta Patzel: „Věřím, že se s Baníkem rozloučím se zlatou medailí.“

Za Vojtou Patzlem je kvalifikace o MS a před ním, stejně jako před celým týmem HCB Karviná, semifinále s domovskou Duklou Praha. Tedy právě Vojta se nabízel jako ideální respondent pro rozhovor před startem semifinálové série.

Za reprezentací je bohužel neúspěšný dvojzápas o kvalifikaci na MS 2023, které pořádá společně Polsko a Švédsko. Co chybělo k postupu?

Postup nám utekl opravdu o kousek a to bolí asi ještě víc, než kdybychom to projeli třeba o deset. Opravdu velká škoda, protože na MS se člověk nedostane každý rok a teď to bylo opravdu o kousek. Postup nás stálo neproměňování šancí. Ty jsme si dokázali vypracovat, ale řadu z nich jsme nedokázali proměnit.

Utkání v Makedonii jsou pověstná svou atmosférou naplněné haly. Bylo tomu tak i teď?

Kluci, kteří tam už hráli, upozorňovali nás, pro které to bylo poprvé, že tomu tak bude. Vždy je to tam velmi hlučné, a je problém se na hřišti slyšet. To nám ale nějak nevadilo, protože máme domluvený herní systém, ve kterém jsme schopni se dorozumívat i beze slov. Mimochodem byl jsem překvapený, že když jsem si pustil přenos zpětně v TV, že to tak nevypadlo, ale opravdu nebylo slyšet vlastního slova. Každý gól domácích vyvolal euforii a po každém našem přišlo hlasité bučení.

Jak jste se s tou atmosférou dokázal vypořádat Vy osobně? Z Vašeho výkonu nebyla vidět nějaká velká nervozita.

Nervózní jsem byl, když jsme se blížili do haly a slyšeli ten hukot. Po začátku to ze mě ale spadlo a možná mě i ta atmosféra spíše motivovala. Ukázat domácím, že ne to máme a že se jen tak nedáme.

Hráli jste už pod vedením trenéra Sabateho, který po Euru vystřídal na lavičce pana Trtíka. Změnil se hodně herní systém?

Nový trenér má zažitý herní systém, ověřené věci, o kterých ví, že fungují a my tomu věříme také. Možná kdybychom měli přece jen trochu víc času, bylo by to lepší, ale na to se nedá vymlouvat. Zvládáme tu změnu dobře, trenér je určitě dobrý a můžeme to dokázat v kvalifikaci na další Euro.

Vy jste už v minulém rozhovoru říkal, že se těšíte na nového trenéra, protože španělská trenérská škola je vyhlášená. Potvrdila realita Vaše očekávání?

Určitě to pro nás bude přínosem. Trenér Sabate, trénoval týmy v lize mistrů, s Veszprémem se dostal i do finále této soutěže, trénuje prostě nejlepší světové hráče a tak každá rada od takové osobnosti pro nás bude přínosná. A teď bude jen na nás, jak s tím naložíme dál, protože určitě budeme chtít z těch rad profitovat i v klubech.

Přesuňme se od repre k Extralize. Čeká nás semifinále Play-off s Duklou, ve které jte vyrostl...

Já se na zápasy s Duklou těším vždy. Když pomineme herní stránku, tak už jen proto, že se uvidím s kamarády, se kterými jsem v Praze hrál. Takže s Duklou hraju vždy rád. A co se týče play-off, tak Dukla bude těžkým soupeřem. Vždycky jde v této části sezóny nahoru a dokázala to i teď v sérii s Lovosicemi. Doufám, že do haly přijde hodně lidí a podpoří nás, protože nás určitě čekají těžké zápasy. Ale věřím, že potvrdíme roli favorita a postoupíme dál.

Dá se specifikovat na co si dát v zápasech s Duklou největší pozor? Jsou to některé osobnosti nebo specifický herní systém?

Herní systém Dukly známe, hráváme s ní pravidelně a v této sezóně jsme s ní ještě neprohráli. Na co si ale musíme dát pozor a moc to nemůžeme přípravou ovlivnit, tak je Petržela v brance. Ten, když má den, tak to umí opravdu zavřít. Ale jak jsem řekl, věřím, že potvrdíme svou výkonnost a postoupíme do finále. Je ale fakt, že play-off je jiná soutěž a ne vždy úplně vycházejí papírové předpoklady. Nakonec to bylo vidět i v letošní sérii mezi Plzní a Brnem nebo v loňském čtvrtfinále mezi námi a Zubřím. Myslím, že kolikrát to může být i nevýhoda pro ty týmy, co jsou brány jako favorité. Musí to potvrdit a soupeři hrají bez nějakého stresu.

Po letošní sezóně v Karviné končíte a přestupujete do VfL Lübeck–Schwartau, kde momentálně hraje Matěj Klíma, Váš kamarád, bývalý spoluhráč z Dukly a současný z reprezentace. Bylo i to, že tam hraje motivem k tomu, že jste kývl na tuto nabídku?

Je fajn tam někoho mít, kdo pomůže v tom začátku, když třeba ještě neumíte úplně jazyk a nevíte přesně, jak to v klubu funguje. Tak za to jsem rád a doufám, že se v tomto angažmá zase nějak herně posunu a že to bude přínosem.

Jak probíhalo jednání mezi kluby?

Super, vše proběhlo hladce. Už když jsem do Karviné šel tak mi slíbil Michal Brůna, že to bude na dva roky a pokud přijde nabídka, která se mi bude líbit, tak mě bez problémů pustí. Pokud by se nic neobjevilo, tak bych zůstal v Karviné. Takže to, co jsme si na začátku domluvili, tak platilo.

Přestupujete do druhé Bundesligy. Takže se můžete na palubovce potkat i s bratrem Jonášem jako protihráčem…

To můžu, ale oni teď hrají o postup do první bundes, a tak to se možná mineme. Uvidíme, jak to dopadne.

Jak se Jonášovi v Nordhornu daří?

Dá se říct, že čeká na svoji velkou šanci. Je ještě mladý ale myslím si, že na to má, a že když si na svou šanci počká, dostane ji a využije ji na sto procent.

Před dvěma léty jste přestupoval do Karviné z Dukly, což byl dost neobvyklý krok. Jak zpětně toto rozhodnutí vidíte?

Vůbec toho nelituji, naopak. Myslím, že jsem se herně zlepšil, osamostatnil jsem se, protože jsem se odstěhoval z domova. Našel jsem tady spoustu nových kamarádů, výborných házenkářů a věřím, že se letos s Baníkem rozloučím s medailí a to zlatou. Uděláme pro to maximum.