HCB Karviná
Reprezentace
čt 14.6.2012 | www.idnes.cz

Výsledek je do odvety zrádný, ví kouč házenkářů před odvetou s Ruskem

V úterý se česká házenkářská reprezentace usídlila v pardubickém hotelu Euro a pod vedením slovenského trenéra Martina Liptáka absolvovala úvodní trénink v ČEZ Areně. Tam se národní tým střetne v sobotu od 16 hodin v odvetném barážovém utkání o mistrovství světa ve Španělsku s celkem Ruska.

"Měli jsme původně i jiné návrhy pořadatelských měst jako Brno, Plzeň nebo tuším Karvinou. Nakonec jsou to Pardubice. Když se to tu naplní, může to být velmi zajímavý zápas," podotkl kouč, když se poprvé seznámil s prostory arény. Češi v ní budou dotahovat minimální náskok soupeře. První zápas prohráli 22:23

Premiéra házené této úrovně ve městě slibuje početné publikum, atmosféra by tomu měla odpovídat.
V Rakousku na mistrovství Evropy 2010 i nedávno v Innsbrucku (na Goldgas Cupu) jsme podporu českých fanoušků, kteří dovedou být patřičně hluční, měli. A hráli jsme výborně. Když má tohle mužstvo v zádech hlediště, dokáže porazit i čerstvé olympijské vítěze jako v Brně, kde bylo čtyři tisíce lidí. Bylo by opravdu smutné, kdyby nyní ochozy zůstaly opuštěné. To jsme zažili teď v Rusku, kdy aréna pro sedm tisíc diváků zela prázdnotou a to utkání probíhalo vlastně na neutrální půdě.

V Astrachani jste uhráli těsnou porážku 22:23, skóre bylo velmi nízké. Nakolik se v tom projevilo, že se znovu můžete opřít o hlavní devízu týmu, jeho defenzivu?
Tu máme v podstatě pořád, nevyšla nám pouze na mistrovství Evropy proti Švédům, kde jsme ji měli slabší. Jinak se na ni i na brankáře můžeme vždycky spolehnout. Výsledek je velmi zrádný, takové nic ve zlaté klícce.

Souhlasíte s tím, že to je v zásadě stejné, jako kdybyste v Rusku o gól vyhráli?
Přesně tak. V házené rozdíl jednoho gólu do plusu nebo mínusu nic neznamená. Musím zopakovat, že klíčové je domácí prostředí. Kdybychom tam dostali o deset, nebylo by oč hrát. Takhle máme slušnou naději postoupit.

Psalo se o tom, že vás v Rusku čeká velké vedro. Bylo to znát i přímo v hale?
Sami Rusové nebyli z Astrachaně zrovna odvázaní. Vymyslelo to vedení jejich svazu házené. Cesta byla úmorná, k tomu v místě pětatřicetistupňové horko. Hala byla ale klimatizovaná a bylo v ní velmi příjemně. Prostředí pěkné, výborná palubovka. Byl jsem mile překvapený.

Rusové hráli na Filipa Jíchu poloosobní obranu. Nenapadlo vás zkusit to, co zažil v sezoně v Kielu - postavit ho na pivota, aby dělal prostor ostatním?
Při současném složení týmu je výhodnější, když je Filip venku, soupeř proti němu staví dvě "věže". Otevírá se tím prostor pro Pavla Horáka, pro Řezníčka se Stehlíkem, pro Lojzu Mráze. Máme i kombinace, ve kterých Filip vystupuje v roli druhého pivota, ale myslím, že při kvalitě Juříčka a Venci Vraného, jejž jsme sice v Rusku nevyužili, ale pro domácí zápas si ho schováváme jako "žolíka", není pro takovou změnu důvod. Na spojce je užitečnější.

Předvedli Rusové v prvním zápase něco, s čím jste dopředu nepočítali?
My máme mužstvo nastavené tak, že sice samozřejmě studujeme videa a zajímá nás, kdo nastupuje v dresu soupeře, ale především se soustředíme sami na sebe. Víme, že pokud chceme uhrát dobrý výsledek, musíme mít druhou vlnu a zahrát dobře na postavenou obranu. V podstatě nás čím zaskočit neměli, protože mají opět kádr složený z čechovských Medvědů. Jen se jim změnil trenér, takže styl hry je trochu jiný než za Maximova. (Nový kouč) Kulešov hrál dlouhé roky bundesligu, takže to tam je cítit.

Načrtnete program mužstva před sobotním zápasem?
V úterý jsme měli kondiční trénink, nějakých pětadvacet minut jsme pilovali rychlost. Pak byli někteří hráči v posilovně a ostatní si zaházeli. Od středy najíždíme na taktické tréninky, spojené s videem. Pak půjdeme na dvě hodiny do haly a pojedeme rutinně - obrana, útok, přechod, útok na postavenou obranu. Celkem to bude pět tréninků.

Do týmu se pro baráž vrátil po Euru skončivší křídelník Jan Filip. Bylo poznat, že to zbytku týmu zvedlo náladu?
Já myslím, že i hráči počítali s tím, že se vrátí, stejně jako já. Měli už hrát mladší jako Sobol, Číp, Linhart nebo Jurka, ale po výsledku (na posledním mistrovství Evropy) v Srbsku, kde jsme byli velkými optimisty, minimálně pokud jde o postup ze skupiny, zůstalo něco nedopovězeného. Honza Filip k tomu patří, a protože nám vypadl Sobol, nebylo co řešit. Kluci jsou určitě také rádi.

Autor: Luděk Votava Zdroj: http://sport.idnes.cz/rozhovor-s-martinem-liptakem-trenerem-ceskych-hazenkaru-pza-/hazena.aspx?c=A120614_1792170_hazena_ten