mládež
po 11.7.2011 | Redakce

Zhodnocení přeborů starších žáků

Prvním místem v podzimní části soutěže MSL si zajistilo družstvo účast v celostátní nejvyšší soutěži starších žáků pod názvem Žákovská liga. Soutěž má šest postupových kol. Celkem začíná soutěž 24 družstev z celé České republiky , hraje se turnajovým způsobem a dle umístění v tabulce se družstva posouvají do dalšího kola, poslední družstvo v tabulce vždy soutěž opustí. V posledním šestém kole se bojuje o postup do finále - přeboru České republiky.

Naše družstvo všemi koly postupovalo velmi dobře, druhé, třetí a páté kolo vyhrálo a v prvním, čtvrtém a šestém kole bylo druhé. Celkem družstvo odehrálo v základních kolech 24 utkání se ziskem 44 bodů a skórem 589:305. Našimi nejlepšími střelci byli Marek Šťastný se 124 brankami, Igor Vaňko se 122 brankami a Tomáš Slavíč, který nastřílel 72 branek.

V šestém kole se družstvo probojovalo na přebor republiky spolu s družstvy Zubří, Ostravy, Plzně, Jablonce a Lovosic. Přebor se hrál 4.-5.6.2011 v Plzni. Favoritem přeboru bylo domácí družstvo Plzně. Losem jsme otevírali přebor hned prvním utkáním s Ostravou. Utkání jsme začali velmi špatně. V sedmé minutě první poločasu jsme prohrávali 2:7. Do šaten v přestávce jsme šli s mankem tří branek 7:10. Ve druhém poločase hráči zpevnili obranu, střelecky se dařilo Tomáši Slavíčovi, podařilo se nám zkorigovat skóre až na jednu branku. Třicet vteřin před koncem utkání byl velmi blízko vyrovnání Dominik Přibyla, který se příležitosti však zalekl a místo střelby z rychlého útoku volil přihrávku, bohužel přímo do rukou vracejících se hráčů soupeře a bylo po nadějích. Bohužel, ani naši brankaři družstvu nepomohli (20%) a dvě neproměněné 7m hody Dana Karšulína přispěly k naší nejtěsnější prohře 15:16.

Ve druhém našem utkání náš čekal soupeř z Jablonce. Družstvo předvedlo zlepšený výkon a utkání vyhrálo 22:14. Bohužel třetí utkání se Zubřím začalo stejně, jako první s Ostravou. V sedmé minutě jsme prohrávali 0:4 , hráči se dopouštěli fatálních chyb v obraně i v útoku. V poločase jsme prohrávali v poměru 10:13. Ve druhém poločase družstvo opět zlepšilo herní výkon a také díky „osobce“ Mirka Čavrnocha na nejlepšího střelce Zubří se nám začalo dařit jak v obraně, tak i střelecky se začali hráči prosazovat, hlavně Mirek Čavrnoch, Igor Vaňko a Dan Karšulín. Dvě minuty před koncem utkání bylo vyrovnáno 19:19. Bohužel, Tomáš Slavíč byl neukázněný a byl vyloučen za vulgárnost. Družstvo bylo oslabeno, hráči bojovali o výsledek, ale dva sporné výroky rozhodčích daly příležitost soupeři, který toho využil. Utkání jsme prohráli 19:21. Nejlepší výkon podali Mirek Čavrnoch, Igor Vaňko, Dan Karšulín a Tomáš Slavíč, až na zbytečný trest na konci utkání. Zklamáním je opět výkon brankařů 16%.

Druhý den jsme nastoupili proti Lovosicím. Zlepšený výkon a výhra 22:10 nás udržovala stále ve hře o medaile. Posledním naším soupeřem byla domácí Plzeň. Od první minuty bylo však jasné, kdo je na hřišti pánem. Naši hráči působili ustrašeným dojmem, dovolili fyzicky urostlejším hráčům Plzně se střelecky prosazovat, chybovali jsme jak v útoku, tak v obraně. Do šatny jsme šli se skórem 4:12 a o utkání bylo rozhodnuto. Druhý poločas byl o poznání lepší , ale jen proto, že plzeňský trenér dal příležitost své střídačce. Utkání skončilo v náš neprospěch 12:21. Táto prohra nás odsunula na 4.místo v tabulce.

Mistrem ČR se nakonec stalo družstvo Sokola Ostravy, na druhém místě byla domácí Plzeň, která prohrála s Ostravou a třetí se umístilo družstvo Zubří. To prohrálo s Ostravou a Plzní. Na pátém místě se umístilo družstvo Jablonce a poslední, šestá příčka patří Lovosicím.

„Jsem z herního projevu svých hráčů na přeboru zklamaná. Hlavně brankaři Petr Mokroš (29,2%) a Daniel Nolč (29,6%) ani v jednom utkání družstvo nepodrželi. Ze spojek jsme hodně spoléhali na našeho nejlepšího střelce Žákovské ligy Marka Šťastného. Ten ale bohužel velmi špatně bránil, nevracel se do obrany a střelecky také družstvu nepomohl (36%). Další spojky - Dominik Přibyla 44,4 % a Ondřej Kawulok 33,3% také svým výkonem nebyli oporami. Tomáš Slavíč byl o něco lepší 48%, ale byl neukázněný a byl hodně vylučován (14 minut z toho 2x za diskuzi s rozhodčím) a tím družstvo oslaboval, bohužel vždy, když „se lámal chleba“.

Nejlépe ze spojek vyšel Daniel Karšulín na postu střední rozehrávky 56,5%, autor 13 branek z toho 6 ze 7m hodu. Škoda, že Dan měl jen 50% úspěšnost ve střelbě 7m hodů, protože neproměnění těchto hodů také v utkáních hodně rozhodovalo (Ostrava, Zubří).

Také jsme spoléhali na mohutnou a silnou postavu na postu pivota - Honzu Maška. Bohužel i ten špatně bránil a v útočné fázi nebyl vidět, prakticky se vůbec neprosadil. Je to silný jedinec, škoda, že nevyužívá svůj fyzický fond. Pochválit mohu mladého Adama Wožniaka, který na hřišti byl méně, zato nic nepokazil a splnil tak roli „poctivého“ střídače“ hlavně v oslabení.

Spokojená jsem vlastně jen s křídly. Oporami družstva byli Igor Vaňko (83,3%), který byl zařazen do v All stars týmu na post pravého křídla, Radek Ženatý (66%) na postu pravého křídla, Marek Drzyzga (75%) a Mirek Čavrnoch (73,3%) na postech levých křídel a částečně s výkonem Tomáše Slavíče a Dana Karšulína.

Mus9m konstatovat, že finále Žákovské ligy nás nezastihlo v herní pohodě. Házená se hraje hlavně na spojkách a ty nás zklamaly (44,7%), křídla byla úspěšnější 80%, pivoti 73,3% a brankaři 29,3% což je silný podprůměr.

"Ve hře hraje také velkou roli hlava, ale k tomu ještě někteří hráči nedospěli. Hlavně pod tlakem se projevila jejich ještě mentální nevyzrálost“ hodnotí trenérka družstva Jana Hajžmanová.
"Kromě Petra Mokroše a Adama Wožniaka odcházejí hráči do kategorie mladšího dorostu. Přeji jim hodně tréninkové píle a úspěchů. Jsou to šikovní kluci, potřebuji však vyzrát a dorůst, ale od toho táto kategorie je" dodává trenérka.