so 8.9.2018 |

Po boji jsme podlehli o jedinou branku

Podle očekávání jsme v Jičíně odehráli velmi náročný a dramatický úvodní zápas nové sezóny Strabag Rail Extraligy. Bohužel byli v koncovce trošku šťastnější domácí a oba body tak zůstaly v Jičíně.

Na začátku utkání to vypadalo, že bude pěkná přestřelka. Hned v první minutě se poprvé trefil v soutěžním utkání za Karvinou Stojanovič. Vzápětí domácí proměnili sedmičku,po faulu Soláka a poté se prosadil Chudoba. Za domácí hned kontroval ostrou střelou  Kovařík. Ale poté se brankostroj na obou stranách trochu zasekl. Neproměnili jsme řadu šancí a i domácí měli problém se prosadit.

V patnácté minutě to bylo jen 4:3 pro domácí a i z toho je zřejmé, jaký problém měly oba útoky, se prosadit. V dalších minutách to byli spíše domácí, kdo našel recept jak překonat obranu. Bohužel těžili i z našich chyb nebo z dobrých střel Kovaříka ze střední vzdálenosti.  Zhruba ve dvacáté minutě se zaskvěli oba gólmani. Předvedli sérii skvělých zákroků a nedovolili aby se skóre posouvalo dál. Nicméně už předtím se dařilo domácím a ti si vybudovali malý náskok. Ve 21. minutě to bylo 9:5 v jejich prospěch. Ale poslední desetiminutovka se nám povedla. Po šňůře branek Zbranka, Brůny a Nedomy jsme dokázali srovnat na 9:9 a vzápětí jsme po dalším brejku Nedomy šli do vedení 9:10.  Nicméně v koncovce domácí dokázali, trochu se štěstím, přece jen vedení strhnout na svou stranu. Na přestávku šly oba týmy za stavu 11:10 pro domácí.

V druhém poločase jsme v některých fázích sáhli k variantě hry na dva pivoty. Sice jsme zaznamenali proměněné šance ale i potrestání brankami do prázdné branky.  Do 35. minuty si opět domácí vybudovali malý náskok. Vedli 15:12 ale naši borci dokázali rychle kontrovat. S blížícím se koncem stoupala nervozita a vypjatý duel gradoval. Dokázali jsme jít do vedení o jedinou branku - v 50. minutě byl stav 20:21. Měli jsme i stoprocentní šance na zvýšení náskoku, ale naši střelci, v těchto tutovkách, bohužel selhali. Nadále tak pokračovala "přetahovaná" o každou branku a to až do samotného závěru. V 57. minutě došlo k nešťastnému zákroku, když jeden z domácích zasáhl přímo na koleno, Radima Chudobu a ten poté jen odkulhal z palubovky. Pro koncovku jsme tak s ním už nemohli počítat.

Utkání gradovalo opravdu velmi dramaticky. V 57. minutě byl, za potažení za dres Ondry Šulce, na dvě minuty vyloučen Ivan Stojanovič. V následném oslabení jsme hráli bez brankáře a to vystihl domácí Kostelecký, Brůnovu přihrávku a skóroval do prázdné branky. Vzápětí svou chybu Brůna napravil, našel krásně Monczku s ten srovnal na 25:25. Domácí ale opět šli do vedení po pěkné přihrávce do křídla. Následný time out naší lavičky pomohl hráče zklidnit a z dalšího útoku jsem srovnali, kdy po krásné nahazovačce po ose Brůna - Zbránek, jsme opět srovnali. Další útok ale domácí využili k uvolnění  Drbohlava na pivotu. Naši jej faulovali a následnou sedmičku proměnil Šulc.

Domácí se tak radovali z vydřeného, nejtěsnějšího vítězství.

Aleš Babák, trenér HBC Jičín: „Pro nás je to skvělý začátek, co může být více, než vyhrát domácí zápas proti mistrovi loňské sezóny. Úspěch byl založený zejména na kvalitním výkonu v obraně a v postupném útoku držel Martin Kovařík pomyslný prapor nahoře, když to bylo potřeba. Samozřejmě jsme měli možnost odskočit na rozdíl 6 branek, ale opět jsme měli to naše “temné místo”, které jsme naštěstí ustáli i když nás to v některých minulých zápasech stálo body. Pro nás je toto vítězství veliké povzbuzení před programem, který máme, příští týden zajíždíme do Lovosic, poté nás čeká zápas s Duklou. Myslím si, že se v utkání promítly naše výkony z přípravy, které jsme potvrdili tímto vítězstvím a jsem za to rád.”
Marek Michalisko, trenér HCB Karviná:
„Zápas se mi nehodnotí moc dobře. Prohráli jsme i když to neberu jako tragédii ihned na úvod extraligy prohrát. Minulý rok se nám stalo, že jsme prohráli dva první zápasy a došli jsme až pro titul. Spíše jsem zklamaný z našeho předvedeného výkonu. V prvním poločase jsme měli spoustu technických chyb. Bohužel tyto chyby vzešly od zkušených hráčů nebo od nových hráčů, kteří mají být posilami, ale v tomto zápase se to moc neukázalo. Soupeř tyto chyby trestal, ale my jsme se stále snažili skóre dohnat, což nás stálo spoustu sil. Pořád jsme se s tím zápasem pokusili něco dělat. V druhém poločase jsme také nehráli dobře. Měli jsme několik vyloučení, neproměněné šance a špatnou koncentraci v obraně, což se projevilo v rozhodujících chvílích. V Jičíně jsem vždy prožil vyrovnaná utkání s dramatickou koncovkou a dnes to nebylo jinak. Nicméně musím pogratulovat domácím k vítězství.”