po 30.5.2022 | Redakce

Je dobojováno! Mistrem ČR pro rok 2022 se stal náš Baníček! Děkujeme všem za skvělou podporu.

Je dobojováno, je rozhodnuto! Mistrovský titul se stěhuje po čtyřech letech ze západu Čech do Karviné. Stejně jako v roce 2019 a 2021 musel o vítězi rozhodnout až pátý finálový zápas, na rozdíl od zmíněných dvou předchozích sezon ale Baník tentokrát poslední krok zvládl a střídá Plzeň na extraligovém trůnu.

I kdyby se finálová série protáhla na více než pět zápasů, stejně by se plzeňští fanoušci s největší pravděpodobností nedočkali povedeného začátku. Karviná totiž znovu vstoupila do utkání lépe, Ondřej Skalický zvyšoval na 2:0, později Vojtěch Patzel na 4:2 a Dominik Solák na začátku desáté minuty vedení svého týmu vylepšil na tři góly! Počtvrté v rámci finálové série musel plzeňský lodivod Petr Štochl sáhnout k oddechovému času už během první čtvrthodiny. Domácí házenkáři se ale nenechali vyhodit z rytmu a po gólu Milana Škvařila přišel s rychlou odpovědí Dominik Solák spolu s Janem Užekem. Až za stavu 9:4 se podařilo hostům odehrát povedenější pasáž, během které se střelecky prosadil Petr Vinkelhöfer, Martin Říha a z rychlého protiútoku také Jan Chmelík. Možnou cestu za vyrovnáním si ale Západočeši sami komplikovali, dvouminutový trest Jan Stehlík, o chvíli později také Režnický, navíc kapitán Vinkelhöfer selhal na značce sedmimetrového hodu. Přes to všechno se díky brankám Milana Škvařila drželi hosté na dostřel, pět minut před koncem Jan Stehlík snížil na rozdíl jedné branky a po zákroku Karla Šmída proti sedmičce Patzela mohla Plzeň vyrovnat! To se jí ale nepodařilo, Karviná naopak do přestávky vylepšila své vedení na dvě branky.

Po změně stran úřadoval Jan Sobol, bývalá reprezentační opora dvěma rychlými góly zvýšila na 17:13. Jinak byl ale vstup do druhého dějství trochu nervózní, rozhodčí rychle rozdali tři dvouminutové tresty a domácí lodivod Michal Brůna pro jistotu hru už po pěti minutách uklidnil time-outem. O pár desítek vteřin udělala stejný krok také plzeňská lavička, důvodem ale byly branky Sobola či Davida Růži a z nich plynoucí vedení Karviné o pět gólů (22:17)! Vyšší náskok si ale Karviná nevypracovala, naopak, komfortní vedení musela bránit. Další góly totiž přidal Milan Škvařil a Jakub Douda, díky kterým byla ztráta hostů na začátku poslední desetiminutovky „pouze“ tříbranková. Plzeňští střelci se ale trápili proti brankářovi Mokrošovi, který ve správný čas přispěchal s několika důležitými zákroky, díky nimž mohl po brance Fulneka vrátit svému týmu pětigólové vedení Jan Užek.

S definitivní odpovědí na otázku, kdo se stane letošním mistrem, přišel symbolicky Vojtěch Patzel. Reprezentační opora, která se za pár týdnů připojí k Matějovi Klímovi do druholigového VfL Lübeck-Schwartau, sedmým gólem potvrdila náš náskok a o našem titulu bylo rozhodnuto. V posledních dvou minutách se oba týmy ještě jednou zapsaly do střelecké listiny a se závěrečným hvizdem mohly propuknout oslavy.

Michal Brůna, trenér HCB Karviná: „Extrémně těžká série. Obrovské zklamání jsme prožili minulý rok, kdy jsme to doma nezvládli. Chtěli jsme to rozhodnout v Plzni a to nevyšlo. Je poznat, že kluci jsou o rok starší a zkušenější a zvládli to. Dnes byla po dlouhé době na extraligu plná hala, chtěl bych všem fanouškům poděkovat. V takové atmosféře jsou hráči pod tlakem, i když Plzeňáci jsou nejzkušenější v lize, hrají poněkolikáté o titul, nepodělají se jen tak z něčeho. Ale dneska to nezvládli. Hráli jsme dobře, fantastický Petr Mokroš v brance, hlavně ve druhém poločase. Všichni tahouni týmu svou roli zvládli, gratuluji ale celému mužstvu.“

Petr Štochl, trenér Talentu Plzeň:: „Upřímně nás play off nezastihlo v úplné top formě, většinou jsme to tahali na sílu, ale zase s obrovskou chutí. Odehráli jsme v každé sérii pět zápasů, možná se to na nás trochu podepsalo, ale stěžejní roli bych tomu nepřikládal. Dneska jsme byli o něco horší, tak to prostě je. V sezoně odehrál každý tým hodně těžkých zápasů, nakonec měl Baník o jednu výhru víc, takže si zasloužil mít díky tomu rozhodující zápas doma. Využil toho. Domácí prostředí vám vždycky dodá nějaké to procento, ale my jsme tak zkušený tým, že by nám to nemělo vadit, navíc v takové atmosféře se dobře hraje i nám. Baník měl zkrátka v play off lepší sportovní formu a můžeme mu jen pogratulovat. Ale sezóna pro nás byla i tak úspěšná - v evropském poháru jsme se dostali do čtvrtfinále, kde Plzeň nikdy nebyla, k tomu stříbro z ligy a zisk Českého poháru.

Petr Mokroš, brankář HCB Karviná: „Hráli jsme s velkým nasazením, proměňovali šance a to rozhodlo. Od minulého finále, které jsme prohráli, jsme zase vyspělejší, zkušenější. Za celý rok jsme si ten titul zasloužili za tvrdou práci, co odvádíme na tréninku. Jsme nejen spoluhráči, nechodíme jen do práce, chodíme spolu na kávu, na obědy, jsme taková rodina.“