čt 2.3.2023 | Ivo Dudek

Vítězná dohrávka 22. kola Chance Extraligy. Porazili jsme Frýdek Místek 35:27.

Tradiční derby mezi soupeři, kteří mají do značné míry propojené kádry se odehrávalo ve středu 1.3.2023 na naší palubovce. Jednalo se o dohrávku 22. kola, které se nemohlo odehrát v původním termínu vzhledem k našemu úspěšnému působení v EHF European Cupu.

Hned v zahajovacích sestavách se na straně hostů objevili naši bývalí hráči Slávek Mlotek, Nicolas Noworyta, Jan Zbránek a Radim Chudoba. A právě ten se stal později nejlepším střelcem utkání, když se přesně trefil hned desetkrát. V naší brance se od začátku objevil Matěj Brychlec a jako druhý brankář se později do naší svatyně postavil Ondra Míra. Nastoupili jsme tak do utkání se dvěma dorosteneckými gólmany, protože Martin Galia je na reprezentačním srazu žen a Petr Mokroš je nemocný.

Začátek utkání byl vyrovnaný, rychle jsme se ujali vedení po přesné střele Soláka, ale záhy se prosadil Chudoba a srovnal stav. Tato situace se několikrát opakovala a později šli dokonce třikrát do vedení hosté (5:6, 6:7 a 7:8). Poté jsme přece jen převzali iniciativu a vedení se opět překlopilo na naši stranu. Vypracovali jsme si náskok čtyř branek a ten ještě těsně před poločasovou sirénou navýšil dvěma brankami v řadě Honza Užek.

Když jsme po začátku druhého poločasu třemi brankami v řadě náskok ještě navýšili na 23:14, bylo v podstatě po zápase. Tento náskok jsme si už nedali vzít i když jej hosté svou iniciativou dokázali mírně snížit, do kontaktu už se nedostali. Dařila se nám hra přes křídla, vycházela souhra s pivoty a o branky ze střední vzdálenosti se starali zejména Dominik Solák s Patrikem Fulnekem.

Utkání jsme tedy dotáhli do vítězného konce a pojistili jsme si třetí místo v tabulce dva kola před koncem základní části.

Zápasový kvapík bude dál pokračovat, a tak je třeba rozložit síly mezi co nejvíce hráčů. Čekají nás těžká utkání Chance Extraligy v Plzni a doma s Prešovem, finále ČP s Plzní, které se bude hrát v Praze a samozřejmě také dvě utkání s norským Sandefjordem. Prostě pořádná nálož.

A to vše bude ještě proloženo reprezentačním srazem v rámci, kterého se odehrají velmi důležité zápasy s Islandem, které určí, kdo bude na prvním místě naší skupiny. První z nich je 8.3.2023 v Brně a druhý 12.3.2023 v Reykjavíku. A na tento sraz dostali pozvánku i naši hráči – Solák, Harabiš a Patzel. Držme palce naší reprezentaci, aby tyto těžké duely co nejlépe zvládla.

Michal Brůna, trenér HCB Karviná: „Byl to asi poslední zápas, kdy se ještě něco mohlo změnit v tabulce. Teď už nás nikdo přeskočit nemůže a my nahoru taky nemůžeme jít. Na začátku hrál Frýdek dobře, naši bývalí hráči v jeho týmu odehráli slušný zápas, třeba Radim Chudoba z pravé strany. Na obou stranách toho moc nepochytali brankáři, pak v naší brance měl nějaké zákroky Ondra Míra, postupně jsme si udělali náskok a ten jsme udržovali po celý druhý poločas“

Ondra Skalický, křídlo HCB Karviná:
„V posledních zápasech se nám křídlům docela daří. Asi pomohlo to, že nás v tréninku docela cepuje Galoš (Martin Galia) a úspěšnost střelby šla nahoru. Na začátku roku nám to moc nepadalo. Na úvodu zápasu jsme se dost dlouho nějak nemohli dostat do svého tempa. To se ale s postupem času podařilo, udělali jsme si náskok a to jsme udržovali.“

Daniel Valo, trenér FM:
„Koncovka základní části je náročná jak fyzicky tak psychicky. Ale vyšlo to tak, Karviná hraje pohár a je to super a je super že postoupili a budeme držet palce Michalovi (Brůnovi) a jeho týmu. Vzhledem k tomu jsme rádi vyšli vstříc s termínem dohrávky. A k dnešnímu zápasu – pokud chcete vyhrát proti takovému týmu jako je Karviná a ještě na jeho palubovce, tak musíte hrát 60 minut a ne jen patnáct. To jsme vydrželi výborně obrana – útok. Pak jsme měli takovou hluchou pasáž a domácí si udělali náskok. To se proti Karviné špatně dohání. To vlastně pokračovalo i v druhém poločase a tak Baník Zasloužené vyhrál.

Radim Chudoba, spojka FM:
„Dnes mi to vyšlo dobře (10 br.) a jindy to zase vyjde někomu jinému. V Karviné se mi hraje jako doma, dnes to ale nestačilo. 20 minut to bylo vyrovnané, měli jsme dobrou obranu a vycházely kombinace. Pak jsme ale udělali nějaké technické chyby, nedařilo se nám kombinace dohrávat a Karviná to potrestala a udělala si náskok nějakých šesti branek a pak už to bylo těžké. Potřebovali jsme trochu rozložit síly, abychom zvládli v sobotu zápas důležitý s Brnem o postup do play off.“